Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną oraz prokuraturą z Wrocławia rozbiły gang, którego celem były przestępstwa akcyzowe związane z obrotem tytoniem. Polskie służby nawiązały współpracę również z niemiecką służbą celną. Zatrzymano 5 osób i przejęto 21 ton nielegalnego tytoniu.
Funkcjonariusze z wrocławskiego zarządu biura wspólnie z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu i Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu prowadzą śledztwo dotyczące gangu, którego celem było popełnianie przestępstw karno-skarbowych przy obrocie tytoniem sprowadzanym z Niemiec.
W akcję zaangażowany był także Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – przekazała w poniedziałek rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz.
„Rozbicie tej grupy jest efektem wspólnych działań”
– podkreśliła nadkom. Jurkiewicz.
„W minionym tygodniu przeprowadzono skoordynowane polsko-niemieckie działania, w wyniku których w Polsce zatrzymano pięć osób, zlikwidowano krajalnię tytoniu i przejęto ponad dwie tony krajanki tytoniowej, zaś na terenie Dolnej Saksonii zabezpieczono prawie 15 ton tytoniu. Akcja została poprzedzona przejęciem na początku lipca w woj. lubuskim 4 ton tytoniu, który był transportowany z Niemiec. Łącznie w sprawie zabezpieczono ponad 21 ton tytoniu”
– podsumowała rzeczniczka biura śledczego.
Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek poinformowała, że gang działał w województwach lubuskim, dolnośląskim i w kujawsko-pomorskim.
„Na terenie Niemiec znajdował się magazyn, w którym przechowywano liście tytoniu, dlatego nawiązaliśmy współpracę z niemiecką służbą celną Zollfahndungsamt Dresden”
– dodała.
W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt. Śledztwo jest rozwojowe. Trwa ustalanie okoliczności sprawy oraz ról, jakie w procederze odgrywały zaangażowane w niego osoby.