„By nie zapomnieć”- reportaż Marzeny Wróbel

„By nie zapomnieć”- reportaż Marzeny Wróbel Radio Zachód - Lubuskie

WRÓBEL

W przyszłym roku Zielona Góra będzie obchodzić 800-lecie istnienia. Zazwyczaj jest to okazja do świętowania i wspomnień.

O ile historia powojenna miasta jest raczej znana mieszkańcom chociażby z przekazów rodzinnych  i własnych wspomnień, to już z pamięcią o tych, którzy przez poprzednie wieki tworzyli to miasto jest trochę gorzej.

I tak np. nie każdy wie, że na terenie Zielonej Góry czyli dawnego Grunbergu  znajduje się do dziś kilkanaście starych poniemieckich cmentarzy. Przechowują pamięć o tych, którzy byli tu przed nami. Decyzją komunistycznych władz w latach 50 i 60-tych pamięć starano się zatrzeć. Obiekty likwidowano, przeprowadzano pobieżne ekshumacje, zabytkowe płyty nagrobne przekazywano np. do budowy dróg. Dziś większość tych miejsc jest zarośnięta trawą i krzewami, albo pełni inne funkcje. Największe to Park Tysiąclecia. Jak jednak przekonują archeolodzy, historycy i regionaliści, nadal spoczywa tam wielu mieszkańców dawnej Zielonej Góry. Co więcej niszczeje i podupada znajdujące się tam mauzoleum wybitnego zielonogórzanina Georga Beuchelta. Miejsca upamiętnienia nie mają autor największego dzieła o Zielonej Górze Hugo Schmidt czy Anna Borchers, dzięki której powstał zielonogórski szpital. Dzięki pasjonatom historii zmienia się świadomość mieszkańców miasta np. podczas cyklicznych historycznych spacerów. Ostatni zorganizowano właśnie śladem zabytkowych zielonogórskich cmentarzy.

Exit mobile version