„Reportaż zostawia ślad”- posłuchaj audycji podsumowującej ogólnopolski konkurs dziennikarski

„Reportaż zostawia ślad”- posłuchaj audycji podsumowującej ogólnopolski konkurs dziennikarski Radio Zachód - Lubuskie

Fot: Krzysztof Filmanowicz

W czwartek po godz.18.00 we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu nominowani dziennikarze i goście wzięli udział w uroczystej Gali ogólnopolskiego konkursu na reportaż i dokument radiowy „Skarby Polskiej Kultury Narodowej” zorganizowanego przez Radio Zachód. W audycji przedstawiamy sylwetki laureatów i fragmenty ich dzieł na tle koncertu galowego .

Jury w składzie:

Andrzej Sabatowski – członek KRRiT, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz- dyrektor i redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia, Wanda Nadobnik – dziennikarka, przedstawicielka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Agnieszka Czarkowska – reportażystka, przedstawicielka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Dr Izabela Rutkowska –  przedstawicielka Kurii Diecezjalnej Zielonogórsko-Gorzowskiej i piszący te słowa Cezary Galek jako sekretarz jury,

postanowiło

pierwszą nagrodą uhonorować Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin za dokument pt. „Obraza obrazu” opowiadający nieprawdopodobną historię aresztowania jednego z polskich symboli kulturowych. W czerwcu 1966 roku w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski z Częstochowy do Lublina przybyła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Władze partyjne przy pomocy MO i SB na trasie z Wojciechowa do Bełżyc aresztowały obraz, a dwa dni później w święto Bożego Ciała również studentów, którzy pojawili się na miejscu uprowadzenia.

Drugą nagrodę przyznano Magdalenie Skawińskiej  ze  Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Śląski Apelles” o Michaelu Willmanie – najwybitniejszym śląskim malarzu barokowym. Żył i pracował w opactwie cysterskim w Lubiążu. Po II wojnie światowej jego obrazy zostały rozproszone po świecie i Polsce, wiele wróciło. Klasztor i życiowy dorobek artysty po II wojnie światowej stał się częścią polskiej kultury narodowej.

Trzecia nagroda stała się udziałem naszej redakcyjnej koleżanki Izabeli Patek z Radia Zachód za audycję pt.,,Teatr nieprowincjonalny”, opowiadającą historię Tadeusza Byrskiego i jego żony Ireny. Byli wybitnymi twórcami polskiego teatru szczególnie na tzw. teatralnej prowincji, która w ich wydaniu była miejscem szczególnym. Ich teatr był ambitny, budowany na klasycznej dramaturgii. Pracowali więc w wielu miastach, ale największym sentymentem darzyli Kielce i Gorzów.

Izabela Patek została też uhonorowana nagrodą specjalną Miasta Zielona Góra dla najlepszego dziennikarz Radia Zachód biorącego udział w konkursie.

Natomiast nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przepadła Annie Kołodziejczyk związanej z Programem III Polskiego Radia za dokument pt. „Urodził się po to, żeby śpiewać”. Audycja przedstawia sylwetkę i twórczość Przemysława Gintrowskiego – barda, współtwórcę słynnego tria Gintrowski-Kaczmarski –Łapiński, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, artystę zaangażowanego w tworzenie niezależnej kultury w latach 70. i 80.

Pozostali finaliści zostali uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczali członek KRRiT Andrzej Sabatowski, wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak,  Przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Zachód Artur Grygiel, przewodnicząca Rady Programowej Radia Zachód Bożena Ronowicz, oraz prezes Radia Zachód Piotr Bednarek.

Posłuchaj audycji.

Zdjęcia z Gali Krzysztof Filmanowicz.

„Reportaż zostawia ślad”- posłuchaj audycji podsumowującej ogólnopolski konkurs dziennikarski Radio Zachód - Lubuskie
Exit mobile version