WYKONAWCY KONCERTU GALOWEGO

WYKONAWCY KONCERTU GALOWEGO Radio Zachód - Lubuskie

ARTE DEI SUONATORI

TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA DO KONCERTU GALOWEGO

Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli odbędzie się 14-go października w Paradyżu. Głównym wykonawcą koncertu będzie zespół muzyki dawnej Arte dei Suonatori z solistą Pawłem Zalejskim.

Zespół ma bogaty repertuar ponad 700 kompozycji reprezentujących szeroką gamę stylów i form z XVII i XVIII wieku, oraz czasów współczesnych. Przez ponad 25 lat działalności muzycy Arte dei Suonatori nagrali i wydali 17 płyt wyprodukowanych przez renomowane firmy fonograficzne, wiele wyróżnionych przez międzynarodowych krytyków muzycznych wieloma prestiżowymi nagrodami . Grupa koncertuje w Polsce, Europie Stanach Zjednoczonych i Chinach. Dokonali również licznych nagrań dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Polskiego Radia Program II oraz nagrań telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

Założyciele zespołu to lubuszanie Ewa i Aureliusz Golińscy. Byli uczniami legendarnego profesora skrzypiec Stanisława Hajzera. Ich wspólne życie ma ona wymiar nie tylko artystyczny, ale również bardzo osobisty. Wszystko zaczęło się  w zielonogórskiej szkole muzycznej gdzie połączyła ich muzyka. Dziś są mile widziani na scenach muzycznych całego świata.

Solistą koncertu będzie Paweł Zalejski. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Indiana University Bonington School of Music w USA, był stypendystą programu „Młoda Polska” MKiDN. Ma na swoim koncie liczne nagrody, które zebrał jako solista oraz członek najróżniejszych formacji na konkursach muzyki kameralnej. Jednakże, wyjątkowa jest I nagroda na największym i najbardziej liczącym się Konkursie ARD w Monachium, którą zdobył jako prymariusz Apollon Musagete Quartett. Zespół, założony przez czterech polskich artystów w 2006 roku w Wiedniu, występuje w największych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall New York, Gewandhaus Leipzig, Muzeum Louvre w Paryżu i Tonhalle Zürich, również jako laureat cyklu ECHO „Rising Stars“, do którego został nominowany przez wiedeński Konzerthaus i Musikverein. Obecnie Apollon Musagete Quartett zaliczany jest do światowej czołówki kwartetów smyczkowych. Artysta jest zapraszany przez orkiestry europejskie w roli solisty i koncertmistrza, a poza występami gościnnymi, na stałe związany jest z Symphonie Orchester Vorarlberg w Bregenz i Ensemble Kontraste w Norymbergii. Koncerty skrzypka były transmitowane przez m.in.: WDR, NDR, Polskie Radio, a dzięki nagrodzie i tytułowi „Artysta Nowego Pokolenia” (BBC New Generation Artist) radia BBC zrealizował w Londynie wiele produkcji i nagrań dla tej rozgłośni

Na program koncertu galowego złożą się niezwykle cenne dla kultury polskiej koncerty skrzypcowe sławnych w epoce klasycznej, a dziś zapomnianych kompozytorów polskich.

Na przełomie XVIII i XIX wieku nazwiska Duranowskiego i Janiewicza były sławne w całej muzycznej Europie. August Fryderyk Duranowski po nauce u ojca studiował skrzypce u samego Giovanniego Battisty Viottiego w Paryżu. Jako wirtuoz dawał koncerty w całej Europie, chwalono go za wielki i piękny dźwięk, niezwykłą technikę, niezawodną pamięć i precyzję gry. Był koncertmistrzem orkiestr teatrów operowych w Brukseli i – przez ostatnie 20 lat życia – w Strasburgu . Najsłynniejszy wirtuoz wszechczasów – Paganini – przyznawał, że to od Duranowskiego nauczył się techniki prowadzenia melodii smyczkiem na tle akompaniamentu pizzicato lewej ręki. Jego nieco starszy kolega, Feliks Janiewicz utorował sobie drogę do sławy jako nastolatek. Już w tak młodym wieku, za występy Neapolu, Wenecji i Londynie otrzymywał najwyższe w tamtych czasach stawki honorariów. Występował z sukcesem w całej Europie, a osiedlił się w Anglii, gdzie prowadził aktywną działalność koncertową, pedagogiczną i impresaryjną. W Edynburgu współorganizował festiwale muzyczne, a jego nazwisko było tak znane, że odważył się z powodzeniem układać pierwsze programy koncertowe złożone z utworów instrumentalnych. Program uzupełni dwie symfonia CPE Bacha na orkiestrę smyczkową. Ten najsłynniejszy z synów Johanna Sebastiana jest twórcą 6 symfonii na smyczki zwanych hamburskimi. Najeżone trudnościami technicznymi i charakterystycznymi nagłymi zwrotami melodycznymi i dynamicznymi stanowią doskonałą okazję do wirtuozowskich popisów całej kameralnej orkiestry smyczkowej.

Rozmowa z Ewą i Aureliuszem Golińskimi o koncercie galowym.

Planowany program koncertu:

Feliks Janiewicz (1762-1848) Koncert skrzypcowy nr 4 A -dur

August Fryderyk Duranowski (1770-1834) Koncert skrzypcowy op.8

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Symfonia na smyczki Wq182

Wykonawcy:

Paweł Zalejski – skrzypce, Orkiestra Arte dei Suonatori

Artyści podczas koncertu w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej – Persona Grata organizowanego przez Arte dei Suonatori. NACIŚNIJ

Ewa i Arek prywatnie (foto Magdalena Kasperczak).

Arte dei Suonatori (foto zespół).

 

 

Exit mobile version