Kresowa tożsamość

Kresowa tożsamość Radio Zachód - Lubuskie

graf: kuria diecezjalna

Dziś cyklu „Historie pisane na nowo” rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Wasilewskim, badaczem tożsamości społeczno-kulturowej na ziemiach zachodnich. Porozmawiamy m.in. o historii przesiedleń z dawnych kresów po II wojnie światowej. Mówiliśmy też ustanowieniu w Skwierzynie sanktuarium poświęconego Matce Bożej Klewańskiej. To miejsce dedykowane w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.

Inicjatywa ma pozwolić na nowo odkryć bogactwo wiary i kultury Kresowian oraz pomoże w ożywieniu pamięci o własnych korzeniach wśród nowych pokoleń.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech, względnie w Szwajcarii bądź na Górnym Śląsku. Wizerunek odbierał cześć w kościele w kościele w Klewaniu na Wołyniu. Klewanianie byli przekonaniu, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii. W roku 1950 umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.

Posłuchaj audycji:

 

Exit mobile version