„Niewidzialni”

„Niewidzialni” Radio Zachód - Lubuskie

fot. materiały prasowe

W audycj „Historie pisane na nowo” zaproponowaliśmy kolejną odsłonę cyklu poświęconego historii służb specjalnych i rozmowę z Tomaszem Awłasewiczem, autorem książki „Niewidzialni”. To opowieść o specjalnej grupie wydziału IX kontrwywiadu PRL, która w latach 70. i 80. XX wieku zajmowała się włamaniami do placówek dyplomatycznych obcych państw. Wykradano z nich tajne dokumenty i informacje.

Kto by uwierzył, że w okresie PRL w MSW działała specjalna grupa kontrwywiadu, której członkowie pod osłoną nocy regularnie wchodzili do ambasad i konsulatów? Tam przeszukiwali skarbce pełne tajnych dokumentów, kopiowali je, by kilka godzin później mogły one wylądować na biurkach najwyższych urzędników państwowych. W ten sposób polskie służby specjalne przez całe lata zdobywały informacje o działaniach ówczesnych przeciwników, w tym o operacjach CIA. Choć za sprawą grupy wyciekły setki tysięcy stron najpilniej strzeżonych dokumentów, nikt nie wpadł na jej trop.

Ci, którzy wiedzieli o istnieniu tajemniczego Wydziału IX – a była ich garstka – nazywali ich „straceńcami”. Dlaczego? Bo do otwierania drzwi skarbcowych oraz potężnych sejfów używali niebezpiecznego dla zdrowia i życia promieniowania gamma.

Tomasz Awłasewicz, dziennikarz i specjalista ds. służb specjalnych, jako pierwszy dotarł do tych nielicznych członków grupy, którzy wciąż żyją. Na książkę składają się ich wspomnienia z lat 70. i 80. – opowieści o tym, jak dokonali tego, co zdaniem najwybitniejszych ekspertów było absolutnie niemożliwe.

W dzisiejszej audycji tematem było także Święto Chrztu Polski. W tym roku obchodzimy 1055 rocznicę wydarzenia, które miało miejsce w Wielkanoc roku 966. Od chrztu księcia Polan Mieszka I zaczyna się historia i dziedzictwo chrześcijańskiej Polski. Pięć lat temu zorganizowano uroczyste obchody 1050 rocznicy chrztu. Wówczas w Paradyżu odbyła się konferencja naukowa o chrześcijańskich korzeniach regionu, postawie kościoła zielonogórsko-gorzowskiego w czasach komunizmu, ale też roli chrześcijaństwa we współczesnym świecie.

Posłuchaj audycji:

Exit mobile version