Nocni myśliwi

Nocni myśliwi Radio Zachód - Lubuskie

Stalag Luft III, fot. ze zbiorów Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Historie pisane na nowo” głównym tematem była zbliżająca się rocznica „Wielkiej ucieczki”. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku kilkudziesięciu jeńców wydostało się podziemnym tunelem z hitlerowskiego Stalagu Luft III w dzisiejszym Żaganiu.

Na ten temat rozmawialiśmy z Markiem Łuszczyną, autorem książki „Nocni myśliwi” prezentującej nieznane szerzej wątki związane z najbardziej spektakularną ucieczką jeńców alianckich w czasie II wojny.

Posłuchaj audycji:

Książkę przygotowało wydawnictwo Znak Horyzont.

Polscy lotnicy. Niemiecki obóz. Spektakularna międzynarodowa ucieczka. Dla nazistów była ona kompromitacją. Brytyjczycy chwalą się nią do dziś. O Polakach nie pamięta prawie nikt.

Najlepsi lotnicy bombowi RAF. Bezlitośni łowcy wypatrujący pod osłoną nocy swoich celów – niemieckich miast i fabryk napędzających nazistowską machinę wojenną. W końcu zestrzeleni i schwytani trafiają do obozu jenieckiego – Stalagu Luft III.

Od pierwszej chwili realizują swój główny cel – ucieczkę. Jak zamkniętym w obozie żołnierzom udaje się pod czujnym okiem nazistów wybudować trzy długie tunele? W jaki sposób podrabiają dokumenty, kreślą dokładne mapy? Jakim cudem szyją skrojone na miarę niemieckie mundury? A wreszcie – jak ponad 70 osobom udaje się wydostać z niewoli, dokonując rzeczy niemożliwej – największej ucieczki z nazistowskiego obozu w dziejach?

Jaką rolę w tej ucieczce odegrali Polacy? Jakie były losy uciekinierów? I dlaczego Polacy zostali w tej historii zapomniani? Najbardziej spektakularna akcja drugiej wojny światowej, w której kluczową rolę odegrali nasi rodacy. Historia najsłynniejszej ucieczki opowiedziana po raz pierwszy z polskiego punktu widzenia.

Egzemplarze książki oczywiście będzie można otrzymać w trakcie audycji.

Exit mobile version