Po 100 latach sokół wrócił do lasów Nadleśnictwa Torzym

Po 100 latach sokół wrócił do lasów Nadleśnictwa Torzym Radio Zachód - Lubuskie

Sokół wędrowny w locie. Fot. Arkadiusz Traczyk

W ubiegłym roku w Nadleśnictwie Torzym pojawił się pierwszy od 100 lat nadrzewny sokół wędrowny. Ptaka wypatrzył Arkadiusz Traczyk, ornitolog i fotograf. Leśnik zdawał sobie sprawę, że to dopiero początek odnowienia populacji sokoła. Ptaki ostatni raz zakładały tu lęgi w 1911r.

Falco peregrinus  – niezwykle szybki, wciąż nieliczny w Polsce i polujący z ogromną precyzją połączył sokolnika i ornitologa. Paweł Wieland nadrzewnym sokołem wędrownym fascynuje się od dawna. Jako sokolnik brał udział w programie reintrodukcji tego gatunku, który w latach 60-tych XX wieku prawie wyginął na skutek stosowania nie tylko w Europie , ale i na całym świecie, środków ochrony roślin a w szczególności DDT.

Dopiero od 2010 roku populacja sokoła wędrownego zaczęła się odnawiać. Pierwsze pary zauważono w lasach zachodniej Polski. Do 2017r. stwierdzono 22 przypadki gniazdowania.  

 

Paweł Wieland i Arkadiusz Traczyk  opowiedzą o wielogodzinnych obserwacjach ptaków, ich zwyczajach i wielu ciekawostkach dotyczących najszybszego zwierzęcia, jakim jest sokół wędrowny.

 W trakcie audycji słuchacze zostaną poproszeni o propozycje imion dla pary ptaków, które pierwszy raz od 100 lat prowadziły lęg w Nadleśnictwie Torzym.

Po 100 latach sokół wrócił do lasów Nadleśnictwa Torzym Radio Zachód - Lubuskie

Posłuchaj reportażu:

 

Paweł Mrowiński szef Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich – przypomni historię uratowanego przed zimnem Bąka – wodnego ptaka z rodziny czaplowatych, który migruje w okresie zimy  – znalezionego w komórce obok Pałacu w Brodach  4 lata temu.

Bąk zwyczajny (Botaurus stellaris) to bardzo rzadki i duży ptak z rodziny czaplowatych. Podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Jednak melioracja rozlewisk i regulacja rzek na obszarach lęgowych powoduje, że jego populacja jest zagrożona.

Bąki często zamieszkują trzcinowiska. W razie zagrożenia ptak udaje trzcinę.

Posłuchaj Reportażu:

___________________________________________________

W audycji po 21:15 konkurs przyrodniczy – trzeba wziąć w nim udział, ponieważ:  po pierwsze odświeżyć wiedzę przyrodniczą zawsze warto; a po drugie, tym razem mamy dla naszych słuchaczy koszulki, urocze drewniane grzybki do orzechów oraz puzzle. No i nie zabraknie gawędy leśnika Andrzeja Nowackiego. Konkurs poprowadzi Izabela Kwiatkowska.

 

__________________________________________________

21:45 Piotr Dziełakowski, filmowiec, edukator i ojciec  zabierze nas w cotygodniowe odkrywanie dzikiej przyrody.  Jego wyprawy terenowe w „Opowieściach dzikiej treści”

 

Emisja, 27 stycznia 2021 r.

Godz. 20:00 – 22:00

Exit mobile version