W cyklu Reportaże z lasu: „Leśniczówka z dziecięcych wspomnień”

W cyklu Reportaże z lasu: "Leśniczówka z dziecięcych wspomnień" Radio Zachód - Lubuskie

Jak często może się zdarzyć reporterowi, że jedzie na nagranie w miejsce, które bardzo dobrze zna? Umawiając się z leśnikiem Ireneuszem Deptuchem, żeby porozmawiać o jego pszczelarskiej pasji,  nie przypuszczałam nawet, że cofnę się w czasie i odwiedzę leśniczówkę, w której wiele lat wcześniej mieszkał mój wujek, także leśniczy.

Wakacje u cioci i wujka zostawiły wiele wspomnień. Pamiętam szerszenie latające wokół jabłoni, z której tak lubił jabłka mój tato. Stodołę pełną siana i wujka rąbiącego drewno. No i wielką lipę przy bocznej furtce. 

Z ciekawością odkrywamy z leśnikiem miejsca, które zapisały się w mojej pamięci. Szukamy wychodka, dębów i chlewika cioci. Dzisiejsze zabudowania nie przypominają tych z lat 70 i 80, ponieważ dom i stary budynek gospodarczy przeszły gruntowny remont, ale dochodzę do wniosku, że właściwie pamiętam wszystko, tyle że w lustrzanym odbiciu.

I nie pominę tego wątku w reportażu o pasji pana Ireneusza, leśnika z Nadleśnictwa Żagań.

Dlatego jedną z bohaterek będzie dr Joanna Ulatowska, psycholog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która zajmuje się naukowo zniekształcaniem pamięci.

Powrót do dzieciństwa jest przecież niezwykłą podróżą w najdalsze jej zakamarki.

Podcast: 

 

W cyklu Reportaże z lasu: "Leśniczówka z dziecięcych wspomnień" Radio Zachód - Lubuskie

______________________________________________________________________________________________________

 

Jak przyroda może pomóc nam w trudnych czasach? Czy las powinno się przepisywać na receptę jak lek?

O tym, jak bardzo las oddziałuje na cały organizm człowieka, opowie Sylwia Wieczór-Czech z Nadleśnictwa Nowa Sól, która po raz pierwszy na studiach zetknęła się z sylwoterapią, czyli leczniczym wpływem lasu i drzew na człowieka.

W piękny sobotni i listopadowy poranek spacerujemy pośród migoczących rudością i czerwienią drzew. W spacerze uczestniczy też Vigo, synek pani Sylwii, którego beztroska zabawa wciąż przypomina nam o tym, że smaki, zapachy i obrazy, których doświadczymy  będąc dziećmi, na zawsze zapiszą się w naszej pamięci.

Audycja:

 

__________________________________________________________________________________________________

W audycji także rozmowa z Eweliną Fabiańczyk, rzeczniczką Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która będzie dotyczyła zasad i obostrzeń aktualnie obowiązujących w lubuskich lasach w czasie pandemii. Dowiemy się, czy trzeba w lesie nosić maseczki, czy można grupowo uczestniczyć w różnych biegach, maratonach, wycieczkach rowerowych, a także jak pandemia wpłynęła na zachowania użytkowników lasów. 


21:15 Konkurs z leśnymi nagrodami, który prowadzi Iza Kwiatkowska, oraz stały cykl leśnika Andrzeja Nowackiego z Nadleśnictwa Gubin o leśnych ciekawostkach. Dla uczestników, którzy odpowiedzą na 3 pytania, RDLP przygotowała upominki.

Andrzej Nowacki:

______________________________________________________________________________________________________

 

21:45 „Opowieści dzikiej treści”. Piotr Dziełakowski, filmowiec, edukator i znawca żurawi wprowadza w świat dzikiej przyrody. WARTO!

 

 

Exit mobile version