W tym coś jest 14 września 2019 r.

W tym coś jest

W tym coś jest

W cotygodniowej audycji przypominamy głosy słuchaczy Otwartego Mikrofonu oraz komentujemy tematy z mijającego tygodnia.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

1. Nie milkną echa konwencji wyborczej PiS sprzed tygodnia. Spośród wielu złożonych deklaracji programowych, najszerzej i najgoręcej dyskutowana jest zapowiedź podnoszenia płacy minimalnej, Od stycznia przyszłego roku 2600, a na koniec 2023 roku 4000 złotych brutto. Pomysły te są mocno kontestowane przez opozycję i licznych ekonomistów, którzy w skokowym podnoszeniu płacy minimalnej widzą ryzyko dla polskiej gospodarki. Pytaliśmy o to jak oceniają Państwo najnowsze zapowiedzi? Czy są realne do spełnienia? Czy niosą ze sobą Państwa zdaniem więcej szans, czy zagrożeń?

2. Spór w ustroju demokratycznym jest zjawiskiem normalnym. Jednak ważną kwestią jest to jakimi metodami ma być prowadzony. Coraz ostrzejszy język używany w naszym społeczeństwie wobec oponentów rodzi zjawiska fizycznej przemocy, której doświadczyli: politycy, dziennikarze jak również osoby pokojowo wyrażające swoje poglądy w legalnych manifestacjach publicznych. W Otwartym Mikrofonie pytaliśmy czy hejt jest akceptowanym narzędziem polityki, czy też jest zjawiskiem wymagającym potępienia?

3. Coraz częściej przyglądamy się działalności organizacji ekologicznych. Te podejmują różnego rodzaju akcje w założeniu ukierunkowane na ochronę środowiska. Jedną z ostatnich jest gdański protest przeciw wykorzystywaniu węgla. Wątpliwości jednak wzbudza wybiórczy charakter prowadzonych działań. Organizacje ekologiczne nie protestowały np. w sprawie katastrofy ekologicznej na Wiśle, którą spowodowała awaria sieci kanalizacyjnej w Warszawie. Milczały również w innych bulwersujących sprawach. Zastanawiamy się zatem komu i czemu służą organizacje ekologiczne?

Exit mobile version