Loty marszałka Kuchcińskiego, bakteria w szpitalu i Brygada Świętokrzyska

Loty marszałka Kuchcińskiego, bakteria w szpitalu i Brygada Świętokrzyska Radio Zachód - Lubuskie

W tym coś jest (on-line)

W wakacyjnej edycji audycji, dostępnej tylko w internecie, komentujemy najważniejsze tematy z mijającego tygodnia.

Zamieszanie wokół lotów Marszałka Marka Kuchcińskiego rządowym samolotem doprowadziło ostatecznie do jego dymisji i do wyboru nowego marszałka sejmu. Swoją drogą okazało się, że poprzednio politycy także korzystali z rządowych samolotów w sposób budzący wątpliwości. Rząd deklaruje wprowadzenie nowych i bardziej precyzyjnych regulacji. W sprawie tej pojawiają się głosy skrajnie populistyczne. Jak znaleźć balans pomiędzy oczywistymi kosztami działania państwa, a nadużywaniem uprawnień, które opozycja, niepomna swoich rządów, nazywa przywilejami? Jak mierzyć skuteczność sprawowania władzy w kontekście tych uprawnień?

W Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze pojawiło się ognisko epidemiologiczne odpornej na antybiotyki, niezwykle groźniej bakterii zwanej „New Dehli”. Władze sanitarne wskazują na nieprzestrzeganie przez szpital zalecanych procedur. Władze szpitala i marszałek Elżbieta Polak twierdzą, że nie nastąpiło złamanie prawa. Szpital zawiesił wykonywanie zabiegów planowych i nie wiadomo kiedy je wznowi. Zastanawiamy się, czy można było tej epidemii uniknąć, czy szpital zlekceważył zagrożenie i czy obowiązujące w innych placówkach medycznych procedury powinny być zastosowane w zielonogórskim szpitalu, mimo , że nie są ustawową normą prawną.

15 sierpnia obchodzimy 99. rocznicę największego militarnego sukcesu Polski w historii nowożytnej, zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Święta, które jest także Dniem Wojska Polskiego. Pokonanie bolszewików powstrzymało marsz komunizmu na zachód i uratowało Europę przed tym zbrodniczym systemem. Równolegle świętowano powstanie Brygady Świętokrzyskiej, wyłonionej z Narodowych Sił Zbrojnych, która zawdzięcza zręczności dowódców przedostanie się poprzez linię frontu do strefy amerykańskiej, dzięki czemu uniknęła losu większości oddziałów Armii Krajowej, a której środowiska lewicowe przypisują domniemane zbrodnie. Warto przy tych okazjach zapytać o to, jak politycy rozmaitych opcji wykorzystują historię do wojen partyjnych, niebaczni na prawdę historyczną i potrzebę tworzenia narodowej wspólnoty.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

Exit mobile version