Związkowcy „Solidarności” nt. sytuacji w IKEA

Związkowcy "Solidarności" nt. sytuacji w IKEA Radio Zachód - Lubuskie

Bożena Pierzgalska, Bogusław Motowidełko

W lipcowym wydaniu audycji biorą udział: Bożena Pierzgalska, przewodnicząca zielonogórskiej „Solidarności” nauczycieli oraz Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

Jak informuje CBOS, do związków zawodowych należało w 2017 roku ok. 11 proc. pracowników, czyli ok. 5 proc. ogółu Polaków. W 1991 roku, biorąc pod uwagę ogół Polaków, uzwiązkowienie sięgało 19 proc., W 2000 roku odsetek uzwiązkowienia wynosił już 9 proc. Kolejny spadek nastąpił w latach 2005-07, kiedy uzwiązkowienie osiągnęło poziom 6 proc.

Jaka jest przyczyna malejącego zainteresowania Polaków uczestnictwem w działalności związkowej? Związkowcy mówią także o korzyściach z uzwiązkowienia, a także odnoszą się do pokutujących wciąż mitów nt. działalności związkowej.

W drugiej części audycji rozmowa dotyczy sytuacji w sieci sklepów i fabryk IKEA. Część mediów pod koniec czerwca opisała przypadek pracownika Ikei, który miał stracić pracę, kiedy sprzeciwił się „zmuszaniu pracowników sklepu do udziału w akcjach promujących ruch LGBT”. Argumentując swoje stanowisko, mężczyzna miał powoływać się na swoją wiarę i cytować fragmenty Starego i Nowego Testamentu.

Do jego sprawy wcześniej odnosił się m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pod koniec czerwca poinformował on, że zleci prokuraturze zbadanie jego sprawy. Samo przedsiębiorstwo nie odnosi się szczegółowo do sprawy. Rzecznik prasowy na Twitterze napisał:

„Nie komentujemy spraw personalnych. W IKEA tworzymy otwartą i tolerancyjną kulturę, przestrzegamy zasad równego traktowania i nienaruszania godności pracowników.”

Głos w sprawie zabrał sam zainteresowany. Pan Tomasz w oświadczeniu napisał m. in.

„Nie mam wątpliwości, że każdemu człowiekowi należy się szacunek i ochrona godności. Tym bardziej karygodne wydaje mi się wykorzystywanie haseł o godności człowieka w celu poniżania mojej osoby poprzez przypisywanie mi działań, których nie podejmowałem i intencji, których nigdy nie miałem”

Jak podkreślił, jego „wpis był reakcją na indoktrynację, której jako pracownik byłem od lat poddawany w miejscu pracy”.

A jak sprawę widzą związkowcy?

NSZZ „Solidarność” IKEA Industry IKEA Retail opublikowała 3 lipca stanowisko, w którym wzywa do „natychmiastowego zaniechania naruszania praw pracowniczych i obywatelskich pracowników”. Całe stanowisko publikujemy poniżej:

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o nowelizacji ustaw: o Policji, Straży Granicznej oraz Służbie Więziennej. Dokument ten ma wprowadzić pluralizm związkowy do tych ustaw pragmatycznych. Zgodnie z ustawą z 6 kwietnia 1990 r. o Policji w tej formacji może działać tylko jeden związek zawodowy. Podobne zasady obowiązują w Straży Granicznej oraz w Służbie Więziennej.

Jak te zmiany legislacyjne komentują związkowcy?

Exit mobile version