Premiera: „Na ojczyzny łono”

Premiera: "Na ojczyzny łono" Radio Zachód - Lubuskie

graf. Krzysztof Filmanowicz

W cyklu Historie pisane na nowo premiera dokumentu „Na ojczyzny łono”. To opowieść o ośmiu Powstańcach Wielkopolskich z Kompanii Wielichowskiej, którzy zginęli w trakcie walk pod Kargową w 1919 roku. Zostali pochowani na miejscowym cmentarzu ewangelickim. W wyniku ustaleń pokojowych Kargowa została przyłączona do państwa niemieckiego. Dopiero po 9 latach ich szczątki zostały sprowadzone do Polski. Audycja powstała z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Dziś o Kompanii Wielichowskiej rozmawialiśmy także z historykiem i regionalistą dr. Zdzisławem Kościańskim.

Posłuchaj audycji:

 

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Na początku 1919 roku powstańcze walki toczyły się w okolicach Kargowej i Kramska.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Exit mobile version