WAKACYJNY REPORTAŻ NA BIS

WAKACYJNY REPORTAŻ NA BIS Radio Zachód - Lubuskie

foto:pixabay

Jak zwykle na letni sierpień przygotowaliśmy dla Państwa wybór audycji na bis, które swoim nastrojem i tematem korespondują z nastrojem wakacji. W tym czasie zbierzemy siły i nowe tematy, które będziemy prezentować od września w cyklu premierowym. Życzymy interesujących wakacji.

 

 

1.08.2018 (środa po 18.00)- Pomnik Historii- Paradyż”- reportaż Izabeli Patek

Pocysterski kompleks w Paradyżu na mocy rozporządzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał status Pomnika Historii. Mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne. Zwiedzając to miejsce możemy podziwiać piękne obiekty architektoniczne, obrazy, rzeźby, przedmioty codziennego użytku, a także dewocjonalia świadczące o wielowiekowej historii tego miejsca. Sprzyja ono modlitwie i nauce wszak na bramie widnieje znacząca właśnie to łacińska maksyma autorstwa świętego Benedykta z Nursji: „Ora et labora” , którą kierowali się również Cystersi.  Odbywają się tu uroczystości religijne, konferencje, rekolekcje. Można też za specjalnym pozwoleniem księdza rektora zwiedzić krypty, w których pochowani są zakonnicy. Corocznie w murach Kościoła rozbrzmiewa muzyka podczas festiwalu ”Muzyka w raju”, transmitowana również na antenie Radia Zachód. Wraz z autorka reportażu i gospodarzami obiektu będziemy przechadzali się po obiektach słuchając opowieści o jego ciekawej wielowiekowej historii i współczesności.

WIĘCEJ

5.08.2018 (niedziela po 9.00) „Zobaczyć czego nie widać”- reportaż Cezarego Galka

Niedawno w okolicach Żagania pojawili się niedawno tajemniczy ludzie z detektorami. Czego szukali i czy coś znaleźli? W lesie w pobliżu wsi Konin Żagański  stowarzyszenie Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze” w sile kilkudziesięciu poszukiwaczy-detektorystów, wspólnie z dyrektorem Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Markiem Łazarzem przeprowadziło w dniach 12 i 13 maja poszukiwania na terenie nieistniejącego już dziś niemieckiego obozu jenieckiego, w którym przebywali  żołnierze Wojska Polskiego biorący udział w kampanii wrześniowej 1939. Z inicjatywy współpracujących ze stowarzyszeniem samorządowców, jesienią w tym miejscu ma stanąć pamiątkowa tablica informująca o niezwykłej historii tego miejsca. Badania w Koninie są kolejnym przedsięwzięciem lubuskich poszukiwaczy skupionych w LGE „Nadodrze” finansowanym wyłącznie przez nich samych, we współpracy i wsparciu z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu w ramach działań upamiętniających dziedzictwo kulturowe i historyczne naszego regionu. Poszukiwacze spodziewali się odkryć pozostałości po osadzonych tu m.in. jeńcach należących do polskiej Dywizji Piechoty Górskiej z Armii Karpaty. Czy to się udało?

WIĘCEJ

„Pszczoła”- reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko

Pasje bywają różne. Najlepiej, gdy wiąże się ona z czymś pożytecznym nie tylko dla zainteresowanego. Pan Bogumił Stasiak nie lubi bezczynności. W czasach aktywności zawodowej organizował zbiórki krwi, sam też był krwiodawcą. Po przejściu  na emeryturę szukał nowego zajęcia. Kolega zachęcił go do założenia pasieki. Zrozumiał, że te pracowite owady nie tylko dają miód –  dzięki nim żyjemy także my. Dlatego został pszczelarzem. Dzisiaj opiekuje się ponad siedemnastoma tysiącami tych niezwykłych owadów, których obserwacja to prawdziwa szkoła życia, a codzienne obowiązki uczą solidności i dają niesamowitą satysfakcję.    

WIĘCE     

12.08.2018 (niedziela po 18.00) „Z miłości do muzyki””- reportaż Cezarego Galka

Miłości do muzyki uczył się od wiejskiego organisty. Wszystko co stało się później robił z miłości do muzyki i tak jest do dziś. Krzysztof Mroziński jest muzykiem, wokalistą , kompozytorem, aranżerem i organizatorem muzycznych projektów. Pisze piosenki dla wielu znanych wykonawców Od czasów dziecięcych żyje w nim również miłość do muzyki dawnej, której nie potrafi się oprzeć. Posiada piękny głos, więc od 1992 roku jest śpiewakiem kameralnego zespołu muzyki dawnej Capella Viridimontana. Na stałe od dawna współpracuje także z zespołem Capella Cracoviensis i od niedawna z najlepszymi w Europie zespołami muzyki dawnej .

WIĘCEJ

15.08 2018 (środa po 9.00)  „Tajemnice krzyży pamięci”- reportaż Marzeny Wróbel

Odnalezionych i opisanych jest 49, a każdy ma swoją unikalną historię. Te znajdujące na terenach Ziemi Lubuskiej należą do najciekawszych i najliczniejszych w Polsce. Kamienne krzyże pokutne, zwane również krzyżami pojednania stawiano od czasów średniowiecza w miejscach popełnienia przestępstwa. To właśnie sprawca musiał postawić kamienny krzyż lub wręcz kapliczkę. Rodzina ofiary pod pewnymi warunkami wyrzekała się zemsty i zawierane tam było pojednanie z zabójcą. Po spełnieniu pokuty grzesznik mógł powrócić do normalnego życia. Wybaczanie sprawcy skończyło się z wiekiem XV, ale tradycja stawiania krzyży przetrwała znacznie dłużej.

WIĘCEJ

19.08.2018 (niedziela po 9.00) „Fruwałem jak motyl” I część opowieści o Andrzeju Huszczy

Chciał być mistrzem świata, a wrodzony duch rywalizacji przez cała karierę nie pozwalał o tym zapomnieć. W  pierwszej części cyklu w bardzo osobisty sposób i z właściwym dla siebie poczuciem humoru Pan Andrzej Huszcza opowie o swoim życiu i związanej z nim karierze na żużlowych torach. W roku 1975 jako wychowanek Falubazu uzyskał licencję i rozpoczął upragnioną, wyjątkowo długą i owocną sportową karierę. Ze swoją macierzystą drużyną był związany nieprzerwanie przez 31 lat . Przez ten czas klub był najważniejszy (tak jest do dziś) i nawet jego żona Gosia pochodzi ze sławnej śląskiej żużlowej rodziny dlatego była wyrozumiała, ale także świadoma ryzyka. Mistrzem świata nie został , ale obok innych osiągnięć swoją postawą zyskał wielu fanów i nic dziwnego, że ich grono wcale nie jest dziś mniejsze niż wtedy gdy startował.

WIĘCEJ

22.08.2018 (środa po 18.00) „Na koniec świata…”- reportaż Izabeli PatekŁączy ich pasja podróżowania. Ona – Maria Gonta zwana przez męża Mariatką, on – Bogdan Gonta na którego żona mówi Bodzianek lub Grubelek. Chociaż odwiedzili wiele krajów Europy i świata, najchętniej zwiedzają Polskę. Byli na Końcu Świata – polskiej miejscowości, w Niemyje Ząbkach, w Rencie, Starym Panu, nawet w Zielonej Górze ale nad Wartą. Przywożą stamtąd wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia. Uważają, że w rodzinnym kraju jest wiele ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba poznać. Prowadzą zajęcia na temat turystyki w gorzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, dokumentują ciekawostki na temat województwa lubuskiego, ponieważ uważają, że nasz region jest mało znany w Polsce. Będą podróżować dopóki starczy sił.

WIĘCEJ

26.08.2018 (niedziela po 9.00)  „Niezniszczalny i niezatapialny”- II część opowieści o Andrzeju Huszczy

Gdy jako chłopiec, mieszkaniec pod zielonogórskiej wsi Krępa siadał w tajemnicy na motorze WSK należącym do starszego brata marzył, że kiedyś będzie na torze najlepszy. Jakiś czas później starając się wraz z kolegą o przyjęcie do szkółki Zielonogórskiego Klubu Żużlowego usłyszał od trenera, że ze względu na skromną posturę będzie jeździł, ale kolega nadaje się bardziej do sekcji koszykarskiej. I tak się stało. W części drugiej cyklu o legendarnym żużlowcu opowiedzą przyjaciele: dziennikarz sportowy Marek Staniszewski, osobisty mechanik Andrzej Jarząbek i dyrektor ZKŻ od dzieciństwa zafascynowany postacią Mistrza Kamil Kawicki oraz słuchacze Radia Zachód, kibice czarnego i sportu. Namówiliśmy też  Pana Andrzeja, aby przejechał się na żużlowym motorze swojego wychowanka Damiana Pawliczaka, który jako młodzieżowiec dopiero zaczyna zawodniczą karierę, którego zapytamy też czego nauczył się od swojego  mistrza.

WIĘCEJ

29.08.2018 (środa po 18.00) „Nasze życie turystyczne…”- reportaż Izabeli Patek

Oddział Zakładowy PTTK „Stilon” w Gorzowie powstał 51 lat temu. Aby opisać turystyczne życie członków oddziału, trzeba wspomnieć wiele godzin spędzonych przy nocnych ogniskach, piosenki i opowieści. Nie można zapomnieć też o nawiązanych znajomościach, przyjaźniach, a także miłości i małżeństwach, które poznały się podczas wycieczek. W ciągu tego czasu przeszli prawie wszystkie polskie górskie trasy piesze i co najmniej połowę szlaków nizinnych. Na rowerach przebyli  tysiące kilometrów. Jeździli też na nartach w Sudetach, Beskidach, Tatrach i poza polskimi granicami. Kajkami przepłynęli kilkanaście polskich rzek. Gdyby zliczyć przemierzone przez turystów kilometry, można by kilka razy pokonać drogę z Ziemi do Słońca…

WIĘCEJ

 

 

 

Exit mobile version