„Scena jest świątynią”- posłuchaj wspomnienia o Romanie Kłosowskim

"Scena jest świątynią"- posłuchaj wspomnienia o Romanie Kłosowskim Radio Zachód - Lubuskie

Źródło: Teatr im.J.Osterwy w Gorzowie

Bardzo osobista archiwalna już opowieść aktora i przyjaciół o Jego życiu na scenie i nie tylko, nagrana kilka lat temu w Gorzowie.

W poniedziałek dotarła do nas wiadomość o śmierci aktora. Miał 89 lat, a dwa lata temu ze względu na stan zdrowia i problemy ze wzrokiem zakończył karierę  aktorską.  W 2008 roku spotkałem aktora w Warszawie przy okazji realizacji mojego reportażu o kulisach  filmu pt. „Jeszcze nie wieczór” wybitnego polskiego dokumentalisty Jacka Bławuta. Zdjęcia do filmu realizowane były w Domu Aktora Weterana w Skolimowie i w areszcie śledczym w Toruniu. To była opowieść o starzejących się aktorach: miłości, przemijaniu, ekscentryczności, o marzeniach zagrania jeszcze jednej, może już ostatniej, wielkiej roli. W mojej audycji zatytułowanej „Dotyk” obok reżysera wystąpili Danuta Szaflarska, Nina Andrycz,  Zofia Wilczyńska, Bożena Mrowińska, tancerz Witold Gruca i…właśnie Roman Kłosowski.. Kontakt z reżyserem, aktorami, pobyt w Domu Aktora Weterana stał się pretekstem do opowiedzenia pasjonującej historii ich życia i rozważań o niezłomnej woli życia i grania na scenie do końca i za wszelką cenę. Spotkanie z aktorem i jego żoną w ich warszawskim mieszkaniu było dla mnie niezapomnianym przeżyciem, ale pozostawiło pewien niedosyt bo był on wtedy jednym z kilkunastu nagrywanych aktorów. Dlatego umówiłem się z  Romanem Kłosowskim  ponownie, już tylko z nim w marcu 2009 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie gdzie świętował  55-lecie pracy artystycznej. Przedtem wystąpił gościnnie w spektaklu Anthony’ego Marriotta i Alistaira Foota „Bez seksu proszę” w reżyserii Jana Tomaszewicza. Reportaż mojego autorstwa okazał się opowieścią o scenicznej pasji, która wycisnęła piętno na całym życiu aktora. W audycji wystąpili również aktorzy gorzowskiego teatru i jego dyrektor, aktor i przyjaciel Romana Kłosowskiego Jan Tomaszewicz z którym porozmawiamy po emisji audycji. Ich niezwykła przyjaźń to materiał na osobny reportaż choć i w tamtej audycji  obok wspomnień aktora była wątkiem wiodącym.

Cezary Galek

Przypomnijmy Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 r. w Białej Podlaskiej. Ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie. Zadebiutował w 1953 rolą w „Celulozie” Jerzego Kawalerowicza. Potem grał m.in. w „Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego (1957), „Hydrozagadce” Andrzeja Kondratiuka 1970), „Atrakcyjny pozna panią” Marka Rębacza (2004) i serialu Radosława Piwowarskiego „Stacyjka” (2004), „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta (2008). Zasłynął w 1974 r. rolą Romana Maliniaka w „40-latku” Jerzego Gruzy. Do tej postaci powrócił po latach w serialu „40-latek. 20 lat później”.Znany jest też z ról teatralnych, m.in. Chlestakowa w „Rewizorze” Mikołaja Gogola (Teatr Ludowy w Warszawie, 1968, reż. Jan Bratkowski) czy Ryszarda w „Ryszardzie III” Williama Szekspira Teatr Powszechny w Łodzi, 1977, reż. Jerzy Hoffmann).

Posłuchaj reportażu.

Posłuchaj rozmowy telefonicznej z Janem Tomaszewiczem po emisji audycji.

Podczas spotkania i nagrania w domu Państwa Kłosowskich w Warszawie w roku 2008 (Foto:C.Galek).

Z przyjacielem Janem Tomaszewiczem i aktorami Teatru im J.Osterwy w Gorzowie w 2014 roku (Foto:Teatr im.J Osterwy).

Na deskach Teatru im. J.Osterwy w Gorzowie 2014.

"Scena jest świątynią"- posłuchaj wspomnienia o Romanie Kłosowskim Radio Zachód - Lubuskie

 

Na deskach Teatru im. J.Osterwy w Gorzowie 2009.

 

 

Exit mobile version