Jan Józef Kasprzyk o powstańcach styczniowych

Jan Józef Kasprzyk o powstańcach styczniowych Radio Zachód - Lubuskie

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

W 158. rocznicę wybuchu największego polskiego zrywu narodowego – Powstania Styczniowego, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty i zapalił znicze w kwaterze Bohaterów Powstania 1863 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W 1200 bitwach i potyczkach powstania wzięło udział ponad dwieście tysięcy powstańców.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Jan Józef Kasprzyk mówił o pokoleniu powstańców styczniowych:

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dodał, że kolejne pokolenia wzorowały się na powstańcach styczniowych:

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Polacy zbuntowali się wówczas przeciwko Imperium Rosyjskiemu. To najdłuższe polskie powstanie narodowe w historii.

Powstanie Styczniowe

Powstanie Styczniowe, narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu. Tego dnia Komitet Centralny Narodowy wydał manifest, w którym ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał „naród Polski, Litwy i Rusi” do walki. W 1200 bitwach i potyczkach wzięło udział ponad dwieście tysięcy powstańców.

Powstanie trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze w 1865 roku. Ostatni oddział partyzancki księdza Stanisława Brzóski, działający na Podlasiu, został rozbity w kwietniu 1865 roku.

Exit mobile version