75 lat temu urodził się piosenkarz i kompozytor Bogusław Mec

Bogusław Mec

Fot. PAP/Tomasz Gzell

75 lat temu – 21 stycznia 1947 roku – urodził się Bogusław Mec, piosenkarz i kompozytor, a także malarz i plastyk, wykonawca takich przebojów jak „Jej portret”, „Z wielkiej nieśmiałości”, „W białej ciszy powiek” czy „Na pozór”. Publiczność ceniła Bogusława Meca za ciepły głos i elegancję wykonania utworów. Artysta zmarł w 2012 roku, przez ponad dziesięć lat chorował na białaczkę.

Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki. Dwa lata później przełomem w jego karierze okazała się piosenka „Jej portret”, która wygrała festiwal polskiej piosenki w Opolu:

Piosenka „Jej portret” z muzyką Włodzimierza Nahornego była początkowo utworem instrumentalnym. Tekst napisał później Jonasz Kofta i obaj zaczęli szukać odpowiedniego wykonawcy – wspominał w Polskim Radiu (2008) Bogusław Mec:

Po sukcesie w Opolu kariera Bogusława Meca dynamicznie się rozwijała. Czesław Niemen zaprosił go do wspólnej trasy koncertowej po Polsce. Śpiewał w duetach z Anną Jantar i Ireną Jarocką, współpracował z większością polskich orkiestr.

Od 2001 roku chorował na białaczkę. Kiedy po kilkuletniej przerwie na leczenie w 2005 roku wrócił na scenę, to właśnie swoim pierwszym wielkim przebojem – piosenką „Jej portret”. Zaśpiewał ją w duecie z Anną Marią Jopek. Był to specjalny koncert, w którym 20 artystów zagrało utwory uznane przez słuchaczy Polskiego Radia za najważniejsze w 80-letniej historii naszej radiofonii:

W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta Bogusława Meca „Duety” zawierająca 13 jego przebojów w nowych aranżacjach oraz jeden premierowy utwór. Artysta śpiewał je między innymi z Justyną Steczkowską, Krzysztofem Kiljańskim i Peterem Getzem. W Polskim Radiu mówił (2008), co nim kierowało, kiedy przygotowywał płytę:

Choć Bogusław Mec miał w repertuarze muzykę w stylu country, rock’n’rolla czy takie przeboje jak „Speedy Gonzales” z lat 60., to powszechnie kojarzono go z piosenkami nastrojowymi i lirycznymi. On sam mówił, że nie kieruje się żadnym stylem i śpiewa to, co chce śpiewać. „Do repertuaru włączam piosenki, które mi leżą” – podkreślał w wywiadach.

W latach 80. Bogusław Mec mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wrócił też do malarstwa, którego uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Na początku lat 90. otworzył w Sztokholmie wystawę swoich prac malarskich, występował też w serii recitali „Śpiewający wernisaż”, w których łączył piosenkę i malarstwo.

Exit mobile version