We wtorek w Warszawie rozmowy ws. Turowa

We wtorek w Warszawie rozmowy ws. Turowa Radio Zachód - Lubuskie

PGE Elektrownia Turów. Fot. PGE

We wtorek w Warszawie zaplanowano spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i czeskiej minister środowiska Anny Hubaczkovej w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.

Informację o kontynuacji polsko-czeskich rozmów przekazał Polskiemu Radiu rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka.

„Spotkanie jest zaplanowane w drugiej połowie dnia. Tak jak dotychczas, idziemy z nastawieniem, że chcemy rozwiązać spór w sposób polubowny i mamy nadzieję, że to spotkanie przybliży nas do tego celu”

– powiedział.

Czeska minister środowiska Anna Hubaczkova mówiła, że Republika Czeska jest gotowa do zawarcia umowy z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.

W rozmowach ze stroną polską Czesi chcą wrócić do projektu umowy z września ubiegłego roku. Jesienią negocjacje prowadzone ze strony czeskiej przez poprzedni rząd zawieszono. Jak wówczas informowano, powodem był brak zgody co do możliwości wypowiedzenia dwustronnej umowy. Porozumienia nie przyniosło też listopadowe spotkanie polskiej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ustępującym czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem.

Nowa czeska minister Anna Hubaczkova chce uzgodnić w rozmowach z Polską ostateczny kształt porozumienia.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Skargę w tej sprawie do TSUE wniosły Czechy. Nasi południowi sąsiedzi uważają, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody.

Polski rząd nie zastosował się do nakazu TSUE i deklaruje, że nie zamierza płacić kar. Jednocześnie Polska przedstawiła ofertę miedzy innymi finansowych rekompensat dla strony czeskiej w zamian za wycofanie pozwu z TSUE.

Kopalnia Turów i elektrownia są ważne dla województwa lubuskiego

Jak mówił w Polskim Radiu Zachód Marian Babiuch, prezes Lubuskiego Towarzystwa na rzecz Rozwoju Energetyki, kopalnia Turów jest istotna także dla mieszkańców województwa lubuskiego.

Walne Zgromadzenie towarzystwa, zwróciło się z apelem do parlamentarzystów i samorządowców, o podjęcie zdecydowanych działań w celu zapewnienia województwu lubuskiemu bezpieczeństwa elektroenergetycznego.

https://www.zachod.pl/334233/babiuch-turow-ma-znaczenie-dla-wojewodztwa-lubuskiego/

Exit mobile version