663 tys. turystów skorzystało w ubiegłym roku z obiektów noclegowych w województwie lubuskim – podał Urząd Statystyczny. To spadek w porównaniu do 2024 roku o 5,2%. W statystykach spadła także ogólna liczba noclegów udzielonych turystom oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych we wszystkich turystycznych obiektach.
Największe spadki odnotowały ośrodki wczasowe, a następnie pola biwakowe oraz kempingowe.Największe spadki odnotowano w powiatach gorzowskim, świebodzińskim i międzyrzeckim. W regionie na tysiąc Lubuszan przypada 18 miejsc noclegowych, podczas gdy w Polsce średnia to 24.
Spadki dotyczą przede wszystkim turystów krajowych. Łącznie z noclegów w regionie skorzystało w ubiegłym roku 506,6 tys. takich osób. W niewielkim stopniu zagranicznych, których było 156,8 tys. Przede wszystkim byli to Niemcy, ale także Ukraińcy, Litwini i Białorusini. Nasz region odwiedzali także turyści z Łotwy i Holandii, Czech, Wielkiej Brytanii i Francji, Belgii oraz Danii. Lubuskie odwiedziło też ponad 2,2 tys. turystów z Azji, 1,3 tys. z Ameryki Północnej, 400 osób z Ameryki Południowej oraz 200 z Afryki.
Urząd Statystyczny podaje, że najczęściej obcokrajowcy zatrzymywali się w powiecie słubickim, 41,2 tys. to jest 26,5%. W Gorzowie zatrzymało się 8,8 tys. turystów z zagranicy. W Zielonej Górze niemal dwa razy więcej, bo 15,6 tys.
Polecamy
Dziwidło olbrzymie nadal rośnie. Na kwitnienie trzeba jeszcze poczekać [TRANSMISJA LIVE]
Sto dwadzieścia pięć centymetrów wysokości ma już dziwidło olbrzymie rosnące w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jedna z najrzadszych roślin świata...
Czytaj więcejDetails