KRRiT podjęła uchwały ws. planów programowo-finansowych na 2025 r.

Fot. Freepik

Fot. Freepik

KRRiT jednomyślnie podjęła uchwały dotyczące zatwierdzenia albo odmowy zatwierdzenia planów programowo-finansowych na rok 2025 przedłożonych przez Telewizję Polską S.A., Polskie Radio S.A. oraz spółki radiofonii regionalnej – podano w komunikacie KRRiT.

KRRiT przypomniała, że „nie zostały zawarte porozumienia w sprawie ustalenia nowych kart powinności dla spółek mediów publicznych na lata 2025-2029”.

– W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółki mediów publicznych były zobowiązane do opracowania swoich planów programowo-finansowych na rok 2025 w oparciu o ustalone karty powinności na lata 2020-2024

– czytamy. 

Poinformowano, że „po szczegółowej analizie przesłanych dokumentów Krajowa Rada podjęła uchwały o zatwierdzeniu planów programowo-finansowych spółek: Telewizja Polska S.A., Radio PIK, Radio Katowice, Radio Lubin, Radio Opole, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (RDC), Radio Wrocław”. 

Podjęto także uchwały o odmowie zatwierdzenia planów programowo-finansowych spółek: Polskie Radio S.A., Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Poznań, Radio Zachód

Wyjaśniono, że „powodem odmowy zatwierdzenia planów programowo-finansowych była ich niezgodność z obowiązującymi przepisami prawa (art. 21 d ustawy o radiofonii i telewizji) oraz z obowiązującymi spółki kartami powinności”

– Spółki, którym odmówiono zatwierdzenia planów, nie dostosowały swoich dokumentów do obowiązujących przepisów prawa, pomimo wcześniejszych wskazań i uwag Krajowej Rady

– oceniono. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami media publiczne mają obowiązek ustalać z przewodniczącym KRRiT tzw. karty powinności. Powinny się w nich znaleźć zobowiązania programowe, finansowanie, udział środków własnych i publicznych – z abonamentu RTV i rekompensaty. Nadawcy muszą w nich wskazać stacje, które nadają lub zamierzają nadawać, określić ich roczne budżety i udział poszczególnych treści w ramówkach. 

Dzięki karcie powinności publiczne radio i telewizja nie muszą występować do KRRiT o przedłużenie lub udzielenie koncesji. 

W przypadku niezawarcia porozumienia w sprawie karty powinności obowiązywanie poprzedniej karty powinności przedłuża się do czasu zawarcia porozumienia.

Czytaj także:

Czytaj także:

Exit mobile version