Program Czyste Powietrze powinien być jak najszybciej wznowiony – uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W ubiegłym tygodniu zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tymczasowo zawiesił przyjmowanie nowych wniosków do rządowego programu antysmogowego, który przewiduje dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Decyzję krytykują organizacje ekologiczne i samorządowcy.
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowki, pytany o tę sprawę podczas spotkania z dziennikarzami przy Hali Mirowskiej w Warszawie, mówił, że program zawieszono bez zapowiedzi:
Zdaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skala nadużyć w programie była tak duża, że trzeba go wstrzymać do wiosny, by przeprowadzić reformę.
Od początku funkcjonowania Czystego Powietrza, czyli od 2018 roku, w programie złożono ponad milion wniosków na łączną kwotę około 37 miliardów złotych. Do tej pory wypłacono niemal 14 miliardów złotych dla 650 tysięcy beneficjentów.
W poniedziałek (2 grudnia) Hennig-Kloska poinformowała, że według wstępnych szacunków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ok. 6 tys. wniosków w programie „Czyste Powietrze” może zawierać nieprawidłowości na szkodę beneficjentów. We wtorek NFOŚiGW poinformował o złożeniu do prokuratury zawiadomienia dotyczącego kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw. Dodano, że podejrzane umowy opiewają na ok. 600 mln zł.
Trzaskowski: w transformacji energetycznej najważniejsze jest to, aby zapewnić pracę tym, którzy ją tracą
W procesie transformacji energetycznej najważniejsze jest to, aby zapewnić pracę tym, którzy ją tracą – powiedział w środę kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, pytany o kwestię zamykania kopalń.
Trzaskowski pytany na konferencji prasowej o kwestię zamykania kopalń, podkreślał, że najważniejsze jest to, aby proces transformacji był rozłożony na lata, by zapewnić pracę wszystkim tym, którzy będą ją tracić. Wskazywał na konieczność inwestowania w nowe miejsca zatrudnienia i „traktowania tego nie jako proces gospodarczy i energii, ale żeby właśnie zadbać o ludzi”. Zaznaczył, że transformacja energetyczna jest przede wszystkim procesem społecznym.
– PiS tak mocno mówił o zabezpieczeniu interesu naszego górnictwa, a doprowadził do tego, że sprowadzany był tani węgiel spoza Europy i spoza Polski i również podejmował decyzje dotyczące zamykania kopalń
– mówił Trzaskowski.
Powiedział, że to nie przypadek, iż sobotnia konwencja KO odbędzie się na Śląsku (w Gliwicach). Podkreślił, że sprawa górnictwa jest tam bardzo ważna, „również dla tożsamości, również dla dumy z tego, skąd praca się bierze”. Zapowiedział, że podczas konwencji będzie mówił także o cenach energii.
– My ten proces (transformacji energetycznej – PAP) będziemy traktowali inaczej niż nasi poprzednicy, nie tylko przez pryzmat gospodarki, (…) ale również przez pryzmat bezpieczeństwa, dlatego że musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla kraju i również poprzez to co najważniejsze – możliwość przeszkolenia się i znalezienia nowych miejsc pracy dla wszystkich tych, którzy w kolejnych latach będą rzeczywiście postawieni przed takim dylematem
– mówił Trzaskowski.
Czytaj także:
Zawieszono przyjmowanie wniosków w programie „Czyste Powietrze”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesza w czwartek przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze" - poinformowała w czwartek prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak. Przerwa ma potrwać...
Czytaj więcejDetails