Zapewnienie równych szans dla wszystkich to immanentna cecha nowoczesnego państwa – powiedział we wtorek (3 grudnia), podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystości wręczenia odznaczeń sportowcom, trenerom, działaczom, nauczycielom i przedstawicielom organizacji pozarządowych za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Dalsza część tekstu pod filmem
Andrzej Duda podkreślił, że odznaczenia są symbolicznym podziękowaniem polskiego państwa dla osób pracujących na rzecz drugiego człowieka. Jak dodał, niezwykłą rolą osób z niepełnosprawnościami jest pokazywanie, że mimo trudności można osiągnąć sukces i satysfakcję osobistą.
– To jest wielka i absolutnie immanentna cecha nowoczesnego państwa, że jest ono państwem jak najbardziej równych szans dla wszystkich
– powiedział prezydent.
Przypomniał, że do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnościami, która ma na celu zwiększenie dostępności i wyrównanie szans. Wyraził nadzieję, że regulacja zostanie jak najszybciej wdrożona w życie.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe, osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za propagowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami Piotr Iwanicki podziękował prezydentowi za wyróżnienie, które określił mianem „docenienia indywidualnych wysiłków oraz uznaniem dla całej społeczności osób z niepełnosprawnościami i tych, którzy ich wspierają”.
– Każda z odznaczonych dziś osób niesie swoją unikalną historię – historię walki, wytrwałości i wiary w to, że bariery, zarówno te fizyczne jak i społeczne, mogą zostać pokonane
– podkreślił.
Dodał, że ich osiągnięcia nie byłyby możliwe bez osób, które dostrzegły ich potencjał i wierzyły w to, że ograniczenia nie definiują tego, kim są ani tego, co mogą osiągnąć. Podziękował osobom wspierającym osoby z niepełnosprawnościami m.in. przedstawicielom stowarzyszeń i fundacji, dziennikarzom budującym pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami i niepełnosprawnym sportowcom.
– Są wśród nas osoby z niepełnosprawnościami, które każdego dnia udowadniają swoją wartość i wielkie serce (…). Każdy z nas to dowód na to, że niepełnosprawność to nie koniec, to początek innej drogi; drogi, która wymaga odwagi, wsparcia i świadomości, że największą siłą jest człowiek, jego praca, jego serce i jego wiara
– powiedział.
Zdaniem Iwanickiego przyznane odznaczenia są dowodem na to, że osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami są ważne dla ojczyzny oraz są znakiem tego, że „Polska jest krajem, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą znaleźć miejsce, rozwijać się i angażować”.
Pełna lista osób odznaczonych jest dostępna na stronie >>https://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-osob-z-niepelnosprawnosciami,94994<<.
Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada 3 grudnia. Ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób z niepełnosprawnościami, a także promowanie ich integracji w społeczeństwie.
Czytaj także:
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Co 5 mieszkaniec regionu lubuskiego zmaga się z jakąś niepełnosprawnością – mówią dane statystyczne. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Wsparcia tej grupie udziela m.in. PFRON. Jak wynika z...
Czytaj więcejDetails