Konferencja Komitetu Wspólnego Eurokorpusu w Polsce

Konferencja Komitetu Wspólnego Eurokorpusu w Polsce Radio Zachód - Lubuskie

 

Zakończyła się 33. konferencja Komitetu Wspólnego (Common Committee) Eurokorpusu, która odbyła się 19 listopada w Polsce.

 

Podczas obrad szefowie obrony państw ramowych – Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Polski zatwierdzili kluczowy dokument strategiczny „Eurocorps Vision 2026+”, określający kierunki rozwoju Dowództwa EC na kolejne lata oraz jego przyszłą rolę w systemie bezpieczeństwa Europy.

 

W czasie sesji podsumowano dotychczasowe zaangażowanie operacyjne Eurokorpusu w ramach NATO oraz Unii Europejskiej.

 

Z początkiem 2024 roku Eurokorpus rozpoczął przygotowania do roli Dowództwa Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2025 roku.

 

W bieżącym roku Eurokorpus był organizatorem, a Polska gospodarzem ćwiczenia EURETEX-24, w którym wzięło udział 1200 żołnierzy z 11 państw UE oraz USA. Głównym celem wspólnego szkolenia było doskonalenie i wzmacnianie interoperacyjności wojsk inżynieryjnych państw ramowych oraz zwiększenie obecności Eurokorpusu na arenie międzynarodowej. Współpraca w tak szerokim gronie potwierdziła zdolność do efektywnego działania w ramach sojuszniczych struktur oraz gotowość do stawienia czoła współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa. Omówiono plany organizowania podobnych ćwiczeń w latach 2026 i 2028.

Rozmowy dotyczyły również przyszłości Misji Wsparcia Wojskowego UE na rzecz Ukrainy (The EU Military Assistance Mission in support of Ukraine EUMAM Ukraine), programu szkolenia ukraińskich żołnierzy prowadzonych w Polsce, w którym jako instruktorzy uczestniczyli też żołnierze Eurokorpusu.

Spotkanie szefów obrony państw ramowych w Polsce łączy się z dowodzeniem tą strukturą przez polskiego oficera – gen. broni Piotra Błazeusza i podkreśla istotną rolę naszego kraju w umacnianiu współpracy europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i stabilności regionu.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania powołane w 1992 roku przez Francję i Niemcy. W późniejszych latach dołączyły do nich: Hiszpania, Belgia i Luksemburg, tworząc wielonarodowe dowództwo tzw. państw ramowych, których siedzibą jest Strasburg.

W styczniu 2022 roku do tego grona dołączyła Polska.

Najważniejsze zadania Eurokorpusu to planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych, głównie NATO i Unii Europejskiej.

Strukturą dowodzą rotacyjnie przedstawiciele państw ramowych. W 2025 roku dowodzenie Eurokorpusem przejmie od Polski Hiszpania.

Exit mobile version