Warta i Odra w Kostrzynie nad Odrą z przekroczonym stanem alarmowym [AKTUALIZOWANY]

Krosno Odrzańskie. Fot. PAP/Lech Muszyński

Krosno Odrzańskie. Fot. PAP/Lech Muszyński

Sytuacja nad Odrze jest pod kontrolą służb. – Fala przechodzi przez region, ale nie doszło do żadnych poważnych wydarzeń w związku z powodzią – powiedział PAP w czwartek (26 września) mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

W Krośnie Odrzańskim duże spadki wody, w piątek fala dotrze do Kostrzyna nad Odrą (godz.19.40)

Sytuacja na Odrze w woj. lubuskim jest spokojna, nie ma żadnego zagrożenia, Słubice się obroniły – powiedział w czwartek (26 września) PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. W piątek fala kulminacyjna dotrze do Kostrzyna Nad Odrą – dodał.

`Warta w Kostrzynie nad Odrą ma 456 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 410 cm. Odra osiągnęła poziom 506 cm przy stanie alarmowym 470 cm.

– Dochodzi tam do cofki i wzrostu poziomu Warty. To było spodziewane

– powiedział mł. bryg. Kaniak. 

Miasto jest dobrze zabezpieczone.

– Zostało wybudowane 5 km umocnień oraz 300-metrowy rękaw powodziowy w dzielnicy Szumiłowo

– podał rzecznik lubuskich strażaków.

Dodatkowo zostało wybudowane wzmocnienie o wysokości 1,5 m.

– Znajduje się na wysokości amfiteatru w mieście. Wszystko po to, żeby bronić miasto przed zalaniem. Umocnienie zostanie potem rozebrane

– podał. 

W Krośnie Odrzańskim są duże spadki poziomu wody.

– Woda schodzi z Osiecznicy oraz Starego Raduszca

– wyjaśnił. 

W Słubicach Odra ma 584 cm przy stanie alarmowym wynoszącym 410 cm.

– Słubice doskonale się obroniły. Nie budowano tam większych umocnień, ponieważ nie było takiej potrzeby

– przekazał Kaniak. 

Obecnie sytuacja powodziowa jest stabilna.

– Nie prowadzimy już budowy umocnień wałów

– stwierdził.

W razie potrzeby tamowane są tylko przesiąki.

– Rzeka do swojego koryta będzie wracać od 4 do nawet 10 dni

– powiedział strażak. 

W piątek w godz. 6:00-8:00 spodziewane jest wejście fali kulminacyjnej do Kostrzyna nad Odrą.

– Następnie fala wpłynie do woj. zachodniopomorskiego

– podał mł. bryg. Kaniak.

Szprotawa podnosi się po powodzi (godz. 15.10)

Po powodzi, która dotknęła Szprotawę trwa wielkie sprzątanie miasta. W porządkowanie ulic i terenów wzdłuż koryta rzeki zaangażowały się miejskie służby oraz wojsko. W tej chwili już wszystkie arterie znajdujące się w pobliżu Bobru są dostępne. Niestety wiele jest jeszcze do zrobienia.

Magistrat ocenia szkody. Tylko w samym mieniu komunalnym jest to około 30 milionów złotych. Dotkniętych wielką wodą zostało 60 gospodarstw oraz wiele firm funkcjonujących na terenie gminy. Poziom wody wciąż utrzymuje się na poziomie stanu alarmowego. Specjaliści przypominają także, że w przypadku skaleczenia i kontaktu z brudem, błotem czy wodą niesioną przez powódź należy zaszczepić się przeciw tężcowi.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Czytaj także:

Premier: woda w województwie lubuskim zaczyna opadać (godz. 14.55)

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że woda w województwie lubuskim zaczyna opadać, w związku z czym, jak przekazał, według wojewody lubuskiego nie przewiduje się „żadnych dramatycznych” zdarzeń w tym województwie.

Premier w trakcie swojego wystąpienia w Pałacu Prezydenckim przekazał najnowsze informacje otrzymane od wojewody lubuskiego Marka Cebuli.

– Obawialiśmy się, woda tam jest ciągle wysoka. Woda zaczyna opadać. Stary Raduszec i Osiecznica – te dwie miejscowości, które były pod wodą, nie całe, ale były mocno dotknięte powodzią – liczba tych miejscowości się nie powiększyła

– powiedział Tusk. 

Poinformował, że według wojewody lubuskiego, w związku z obniżeniem poziomu wody w lubuskiem nie przewiduje się „żadnych dramatycznych” zdarzeń. 

Premier dodał, że przed przyjazdem do Pałacu Prezydenckiego otrzymał dobrą informację z Lewina Brzeskiego (woj. opolskie).

– Brak wody był dotkliwą bardzo sytuacją dla powodzian w Lewinie Brzeskim. Dostałem informację, że woda zdatna do picia, bez potrzeby przegotowania jest już dostępna dla mieszkańców tego bardzo dotkniętego wodą i powodzią miasta

– przekazał szef rządu.

Sytuacja na Odrze i Warcie pod kontrolą (godz.12.40)

„Sytuacja w Słubicach i Kostrzynie nad Odrą spokojna” – poinformował rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Kaniak. Strażacy dalej patrolują rzeki.

W Słubiach nie ma poważnego zagrożenia.

– Woda płynie spokojnie

– powiedział mł. bryg. Kaniak.

W Słubiach Odra ma 587 cm przy stanie alarmowym 410 cm. 

– Jesteśmy po objeździe wałów w rejonie Słubic i mniejszych miejscowości. Są jedynie delikatne podcieki

– powiedział rzecznik lubuskich strażaków. 

W Kostrzynie nad Odrą sytuacja jest pod kontrolą służb. Odra sięga tam 500 cm przy stanie alarmowy 470 cm. Warta ma 442 cm przy stanie alarmowym 410 cm. 

– Nie dzieje się nic niepokojącego i nie ma poważnego zagrożenia

– powiedział mł. bryg. Kaniak.

Gmina Sulechów: ocena sytuacji po powodzi (godz. 11.52)

Fala kulminacyjna na Odrze kilka dni temu pojawiła się na wysokości gminy Sulechów. Najbardziej zagrożone były Cigacice, Leśna Góra, Pomorsko i Brody. W tej chwili poziom rzeki już się obniża, a w dotkniętych wielką wodą miejscowościach rozpoczną się prace porządkowe.

Na terenie gminy Sulechów do podtopień doszło na kilkunastu posesjach. Ich porządkowanie rozpocznie się, gdy poziom woda opadnie do 5 metrów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Czytaj także:

Trwa sprzątanie Szprotawy po powodzi (godz. 11.39)

W dalszym ciągu trwa sprzątanie po powodzi, która dotknęła Szprotawę. W akcji uczestniczą służby, wojsko, ale i sami mieszkańcy. Miasto objęte zostało stanem klęski żywiołowej. Bóbr w Szprotawie nadal utrzymuje się na poziomie stanu ostrzegawczego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Czytaj także:

Milionowe straty w Szprotawie (godz. 8.53)

Trwa sprzątanie po powodzi w Szprotawie. To właśnie tu tegoroczna powódź wyrządziła największe szkody.

Woda uszkodziła infrastrukturę, m.in. trzy mosty.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Czytaj także:

Poranny raport powodziowy. Odra stablizuje się (godz. 8.21)

Fala wezbraniowa przechodzi przez Słubice i zbliża się do Kostrzyna. Mówi Arkadiusz Kaniak z lubuskiej straży pożarnej. Kostrzyn to nie tylko Odra, ale też wpadająca do niej Warta.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Czytaj także:

Fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Słubic (godz. 7.55)

W nocy pik fali kulminacyjnej na Odrze dotarł do Słubic w woj. lubuskim. W regionie rzeka przekraczała w czwartek rano stany alarmowe na siedmiu wodowskazach. Nie ma nowych, poważnych podtopień – poinformował PAP rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.

– W nocy nie byliśmy zmuszeni do prowadzenia działań typowo ratowniczych związanych z sytuacją powodziową. Nie doszło do poważnych podtopień budynków, nie było także potrzeby ewakuacji ludzi. Skupiamy się na monitorowaniu stanu rzeki i wałów oraz ich umacnianiu w razie potrzeby. Sytuacja powodziowa w woj. lubuskim jest stabilna

– powiedział mł. bryg. Kaniak. 

Dodał, że wraz z opadaniem stanu Odry w górę rzeki od Słubic poprawia się sytuacja we wsiach Osiecznica i Stary Raduszec w pobliżu Krosna Odrzańskiego, gdzie doszło do najpoważniejszych podtopień wywołanych wysokim stanem tej rzeki. 

– Tam woda powoli ustępuje. W obu tych miejscowościach nie było konieczności ewakuacji mieszkańców

– powiedział mł. bryg. Kaniak. 

Z danych na stronie hydro.imgw.pl wynikało, że w czwartek o godz. 5.00 stan alarmowy na Odrze w Nowej Soli był przekroczony o 144 cm, w Nietkowie o 213 cm, w Cigacicach o 205 cm, w Połęcku o 199 cm, Białej Górze o 88 cm, w Słubicach o 177 cm i w Kostrzynie nad Odrą o 23 cm. 

W Kostrzynie nad Odrą stan alarmowy w czwartek rano był także o 19 cm przekroczony na Warcie, która wpada tam do Odry. To efekt tzw. cofki. Na Bobrze, który także jest dopływem Odry, stan alarmowy był przekroczony o 147 cm przy jego ujściu w Starym Raduszcu niedaleko Krosno Odrzańskiego. 

Z porannych danych IMGW wynikało, że na większości wodowskazów w woj. lubuskim Odra miała tendencję spadkową lub stabilną, jedynie w Kostrzynie nad Odrą rosnącą. 

Fala powodziowa na środkowym odcinku Odry jest długa. To sprawia, że wały mogą być mocno obciążone naporem wody przez kilka dni. Dlatego też służby apelują, aby bezwzględnie stosować się do obowiązującego zakazu wchodzenia na wały i obiekty hydrotechniczne.

Warta i Odra w Kostrzynie nad Odrą z przekroczonym stanem alarmowym

Warta w Kostrzynie nad Odrą ma 426 cm przy stanie alarmowym 410, Odra tam osiągnęła 692 cm przy stanie alarmowym 470 cm. 

– Nadal powolny spadek Odry w Cigacicach

– poinformował mł. bryg. Kaniak.

Odra ma tam 606 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 400 cm. 

– Rzeka na całej długości w województwie lubuskim jest na bieżąco pod kontrolą, ewentualne przesiąki są usuwane od razu

– dodał mł. bryg. Kaniak.

Stan wód w poszczególnych miejscowościach oraz opis sytuacji hydrologicznej znajdziecie na stronie >>hydro.imgw.pl<<.

 

Exit mobile version