W czasie powodzi warto zadbać o swoje bezpieczeństwo (PORADNIK)

W czasie powodzi warto zadbać o swoje bezpieczeństwo (PORADNIK) Radio Zachód - Lubuskie

 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed fałszywymi smsami.  Oszuści próbują podszywać się pod alerty, umieszczając w nich  podejrzane linki.  –  To próba wyłudzenia naszych danych i kradzieży pieniędzy – ostrzegają specjaliści. 

  – Prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków ani próśb  o kliknięcie w odnośnik –  mówi Sławomir Pawlak, dyrektor gabinetu wojewody lubuskiego. 

 Jak zaznacza Sławomir Pawlak oszuści zakładają również fikcyjne zbiórki, z których środki będą przeznaczone na pomoc powodzianom. 

 Marcin Maludy z lubuskiej policji dodaje, że w tym trudnym czasie warto słuchać oficjalnych komunikatów służb oraz sprawdzać oficjalne profile rządowe i samorządowe.  – Informacja podawana rano  przez funkcjonariuszy policji może być już nieaktualna popołudniu – dodaje. 

   W sytuacji zagrożenia powodziowego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaleca wywieszanie flag w widocznych miejscach, aby zasygnalizować potrzebę pomocy. –  Zamiast flagi możemy wykorzystać kawałek materiału lub ubranie  –  dodaje wojewoda Marek Cebula. Konkretne kolory informują o konkretnych potrzebach. 

Minister infrastruktury apeluje, żeby nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe. „To podwójne zagrożenie” – mówił Dariusz Klimczak na briefingu w Jeleniej Górze odnosząc się do zjawiska tak zwanej turystyki powodziowej.


 

Służby proszą by osoby z terenów zagrożonych zalaniem były przygotowane.  –  Przygotujmy sobie plecak ewakuacyjny i nie lekceważmy próśb ratowników – dodaje wojewoda. Ważne jest równiez przygotowanie latarek, dokumentów i niezbędnych leków.

 Plecak ewakuacyjny powinien być przygotowany z założeniem, że w okolicy, w której trwa powódź, może być zerwana łączność i nie będzie możliwe sprawdzanie informacji w internecie. Jednym źródłem komunikatów służb będzie wtedy radio. Zgodnie z zaleceniami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, idealny plecak ewakuacyjny powinien zawierać: latarkę, najpotrzebniejsze dokumenty, gotówkę, jedzenie czy apteczkę. Do plecaka trzeba też włożyć zapasowe baterie do radia i latarki. GPS w telefonie ma szansę działać także przy ograniczonym zasięgu, dlatego dobrze jest też mieć mapę. Bardzo istotna jest też woda butelkowana lub butelka filtrująca. Dostęp do pitnej wody może być niemożliwy, a picie wody powodziowej to ryzyko dla zdrowia. Każdy domownik powinien mieć własny plecak ewakuacyjny.

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Exit mobile version