Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

Fot. Freepik

Fot. Freepik

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

Jak podano w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd zamierza utworzyć system ochrony ludności, który będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. 

– Powstanie także m.in. system bezpiecznej łączności państwowej, który zapewni ciągłość funkcjonowania administracji oraz ochronę ludności w czasie pokoju i wojny

– czytamy. 

Jak wskazano, na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

– Projekt koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na gwarancje swobód obywatelskich

– podkreślono. 

Konstrukcja systemu ochrony ludności zostanie oparta m.in. o struktury: Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, struktur zarządzania kryzysowego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych. Na system ochrony ludności składać się będą: organy administracji publicznej, podmioty wykonujące zadania ochrony ludności oraz zasoby ochrony ludności. 

Organami ochrony ludności będą: ministrowie, którzy kierują działami administracji rządowej oraz minister spraw wewnętrznych i administracji; wojewoda; marszałek województwa; starosta; wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Natomiast podmiotami ochrony ludności będą m.in.: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa; jednostki organizacyjne PSP; OSP oraz inne społeczne organizacje ratownicze; Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych; podmioty lecznicze oraz wybrane służby, inspekcje i straże; podmioty gospodarcze, które zapewniają podstawowe usługi społeczne. 

Na poziomie centralnym system ochrony ludności będzie koordynowany przez szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności. RZOL będzie m.in. doradzał rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej. 

W komunikacie poinformowano także, iż wzmocniona zostanie rola Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które „będzie wiodące na poziomie centralnym, jeśli chodzi o informowanie, ostrzeganie i alarmowanie ludności przez zagrożeniami”. 

– W przypadku ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny, system ochrony ludności przekształci się w obronę cywilną

– zaznaczono.

Będzie ona miała na celu ochronę cywilów przed zagrożeniami, które wynikają z działań zbrojnych i ich następstw. Organy ochrony ludności staną się organami obrony cywilnej, a podmioty ochrony ludności – podmiotami obrony cywilnej. Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji stanie się Szefem Obrony Cywilnej. 

Ma także powstać system bezpiecznej łączności państwowej, który zapewni ciągłość funkcjonowania administracji oraz ochronę ludności w czasie pokoju i wojny. Według projektu, utworzone zostaną plany ewakuacji ludności, „które obejmą kwestie przemieszczenia ludności z miejsca zagrożonego i przyjęcia jej w miejscu bezpiecznym – w czasie wojny i w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej”. 

– Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotuje krajowy plan ewakuacji, a wojewoda opracuje wojewódzki plan ewakuacji ludności

– przedstawiono w projekcie.

Uregulowane mają także zostać kwestie dotyczące obiektów zbiorowej ochrony, a szef MSWiA wyda rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla budowli ochronnych i dla ich użytkowania. 

– Rozwiązanie pozwoli na przeprowadzenie inwentaryzacji istniejących obiektów i ustalenie liczby budowli, które mogłyby być wykorzystane jako schrony i ukrycia

– podkreślono.

Exit mobile version