„Jak tu nie płakać?” – reportaż Marzeny Wróbel-Szały

fot. Małgorzata Trzcionkowska

fot. Małgorzata Trzcionkowska

„Jak tu nie płakać?” reportaż Marzeny Wróbel-Szały, prowadzenie audycji Konrad Stanglewicz

Poniedziałek 16.09.24 godz. 14 Studio Reporterów Kukułcza 1 Radio Zachód lub na zachod.pl

Woda to ogromny żywioł.

Mogliśmy się o tym przekonać wielokrotnie. Większość z nas pamięta powódź z lipca 1997 roku, która nawiedziła południową i zachodnią Polskę. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Osobłoga, Prudnik, Skora, Szprotawa, Ślęza, Widawa i Złoty Potok, a także górnej Wisły i Łaby.

Sierpień 2010 pamiętają także mieszkańcy południowej części naszego województwa. Wówczas to powódź na Nysie Łużyckiej doprowadziła do częściowego zalania miejscowości w powiecie żarskim.

W poniedziałek w audycji Studia Reporterów Kukułcza 1 wrócimy do reportażu „Jak tu nie płakać?” właśnie z sierpnia 2010 roku. Przewóz, Łęknica, Janiszowice – tam rozegrała się walka z czasem i wielką wodą. Przypomnimy heroiczną walkę mieszkańców Łęknicy, tragedię powodzi mieszkańców Przewozu i obawy przed zalaniem mieszkańców Janiszowic.

Po reportażu sprawdzimy jak wygląda obecnie sytuacja w powiecie nowosolskim, żarskim i żagańskim. Jakie są ustalenia sztabów kryzysowych? Jaki jest stan wody na Odrze, Bobrze i Kwisie.
Czy mieszkańcy czują się bezpieczni?

 

Posłuchaj reportażu „Jak tu nie płakać?”:

 

Rozmowa Bartosza Schaefera z Mirosławem Gąsikiem, burmistrzem Szprotawy:

 

Relacja z Bytomia Odrzańskiego przygotowana przez Michała Machało:

 

O zbiórce dla powodzian organizowanej w Zielonej Górze, mówi Katarzyna Prokopyszyn:

 

Posłuchaj całej audycji:

 

 

 

 

Exit mobile version