Laptop do pracy i nauki – poradnik dla studentów

Laptop do pracy i nauki – poradnik dla studentów Radio Zachód - Lubuskie

Laptop od kilkunastu lat należy do studenckich niezbędników. Trudno wyobrazić sobie naukę i codzienne funkcjonowanie bez tego sprzętu – zwłaszcza że po pandemii wiele uniwersytetów zdecydowało się na prowadzenie niektórych zajęć w trybie zdalnym. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć odpowiedni laptop dla studenta.

Kompaktowy i lekki

Studenci coraz rzadziej przychodzą na zajęcia z zeszytami i długopisami. Większość lubi zapisywać notatki w telefonach i tabletach, albo bezpośrednio na laptopach. Tak więc komputer na uczelnię powinien być przede wszystkim lekki i smukły. Na szczęście na rynku bez problemu trafisz na modele, które nie ważą więcej niż 2 kilogramy. Interesujące propozycje sprawdzisz na przykład na stronie: https://www.morele.net/kategoria/laptopy-31/.

 

Czasami na wagę sprzętu może wpływać obudowa. W tym wypadku nie warto jednak oszczędzać. Laptopy dla studentów muszą być wykonane z trwałych i solidnych materiałów, żeby przetrwać intensywne użytkowanie i podróże w pełnych torbach.

 

Wygodniejszy z pewnością będzie sprzęt o mniejszym ekranie. Do szkoły lub na uczelnię bez problemu powinien starczyć taki z przekątną liczącą 13 cali. Ważne jednak, żeby posiadał wysoką rozdzielczość. Ostry obraz jest istotny przy długich godzinach pracy.

Wydajny z żywotną baterią

Oczywiście laptop do nauki nie musi przypominać gamingowego sprzętu o najwyższej jakości kartach graficznych czy mocnych procesorach. Należy jednak wybrać taki komputer, który bez problemu umożliwi studentom korzystanie z wielu aplikacji. Chodzi oczywiście zarówno o Internet, jak i bardziej wymagające programy, na przykład do obrabiania zdjęć czy analizy statystyk.

 

W czasie sesji i w trakcie pisania prac zaliczeniowych studenci rzadko kiedy wyłączają swoje sprzęty. Zazwyczaj pozostawiają je w tak zwanym trybie uśpienia, żeby nie zamykać pozapisywanych okien na przeglądarce. Wybrany laptop powinien więc gwarantować długą żywotność baterii. Na uczelniach liczba gniazdek może być ograniczona. Nie zawsze będziesz miał możliwość podładowania akumulatora na zajęciach.

Z dużą pamięcią

Nauczyciele i wykładowcy coraz częściej udostępniają studentom materiały edukacyjne przez e-mail albo na specjalnych dyskach w chmurze. Żeby móc z nich swobodnie korzystać, potrzebujesz laptopa, który udźwignie taką ilość danych. Postaw na sprzęt, który ma minimum 8 GB RAM. To pozwoli Ci na swobodne surfowanie po Internecie i przeskakiwanie pomiędzy wieloma aplikacjami.

 

Dla studentów kierunków technicznych niezbędny może okazać się sprzęt o jeszcze większej pamięci, np. 16 GB RAM. Programy do edycji filmów czy tworzenia architektonicznych modeli zajmują bardzo dużo miejsca w pamięci operacyjnej.

 

Wybór odpowiedniego laptopa może zdecydowanie ułatwić Ci funkcjonowanie na studiach lub w szkole. Porządny sprzęt powinien być przede wszystkim praktyczny, spełniać wszystkie Twoje potrzeby i wymagania techniczne. Niezbędna jest również wygoda i komfort użytkowania – zwłaszcza jeśli laptop będzie podróżował z Tobą codziennie pomiędzy domem a uczelnią. Kupując komputer do pracy i nauki, zwróć uwagę na wymienione wyżej cechy!

Exit mobile version