Belgia oddaje hołd żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Ambasada Polski rozpoczęła kampanię w 80.rocznicę wyzwolenia belgijskich miast spod okupacji niemieckiej przez „pancerniaków”. W ratuszu w Antwerpii oraz przed ambasadą Polski w Brukseli stanęły wystawy zatytułowane „Zapomniani bohaterowie”, a na nich zdjęcia żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, którzy po wojnie zamieszkali w Belgii.
Zdjęcia weteranom zrobił belgijski fotograf. Johannes Vande Voorde, w rozmowie z brukselską korespondentką Beata Płomecką, opowiedział jak trafił na ślad „maczkowców”.
Robiłem reportaż o polskiej migracji. Rozmawiałem z profesorem z Uniwersytetu w Leuven i on wspomniał o żołnierzach polskich siłach zbrojnych. To mnie zaciekawiło. Zrobiłem z nimi wywiady, zrobiłem zdjęcia i podzieliłem się tą historią. Sam niewiele wiedziałem. Nie uczymy się tego w szkole.
Belgijski fotograf wspomniał też o spotkaniach z polskimi weteranami.
Wszyscy opowiadali mi tę samą historię, że nie mogli wrócić do kraju po konferencji w Jałcie. Byli smutni, wojna się skończyła, ale oni nie wyzwolili swojego własnego kraju. Polski.
Wielu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka osiedliło się w Belgii, bo albo komunistyczne władze odebrały im obywatelstwo, albo powrót do Polski po wojnie wiązał się z więzieniem lub zsyłką na Sybir.