Wnioski o uchylenie immunitetu Wąsikowi i Kamińskiemu zostaną rozpatrzone jesienią

Fot. PAP

Fot. PAP

Wnioski o uchylenie immunitetu europosłom Maciejowi Wąsikowi i Mariuszowi Kamińskiemu zostaną rozpatrzone po wrześniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, czyli najpewniej w październiku. Zajmie się nimi w pierwszym kroku komisja prawna PE.

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał w poniedziałek przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów do PE: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 

Jak poinformował we wtorek dziennikarzy Bartosz Ochapski, attache prasowy Parlamentu Europejskiego w Biurze PE w Polsce, wnioski nie zostały oficjalnie odczytane przez przewodniczącą PE na sali plenarnej, a dopiero ten moment uznaje się za skuteczne dostarczenie. 

– Możemy zatem założyć, że zostaną rozpatrzone dopiero po wrześniowej sesji plenarnej, podczas której przewodnicząca Roberta Metsola odczyta na sali plenarnej wniosek złożony przez prokuratora generalnego, tym samym przekazując go do rozpoznania w komisji prawnej PE (JURI)

– wyjaśnił. 

Jak dodał, ta komisja zaplanowała najbliższe posiedzenie na 14 października i można się spodziewać, że dopiero wtedy zajmie się wnioskiem. 

Na posiedzeniu JURI zostanie on najpierw oceniony pod względem formalnym i – jeżeli będzie taka potrzeba – uzupełniony przez stronę wnoszącą o brakujące dokumenty. Następnie powołany zostanie sprawozdawca. 

– W pierwszym kroku komisja poprosi posła o złożenie wyjaśnienia. Następnie, po debacie uwzględniającej materiał dowodowy oraz wyjaśnienia posła, opracuje projekt sprawozdania wraz z zaleceniem i przekaże go przewodniczącej PE. Całość zakończy się głosowaniem plenarnym podczas jednej z sesji Parlamentu, gdzie PE jako całość zagłosuje nad uchyleniem immunitetu. Decyzja następnie zostanie publicznie ogłoszona i przekazana zainteresowanym stronom

– powiadomił Ochapski. 

Podczas obecnej kadencji PE wpłynęły, jak dotąd, dwa wnioski o uchylenie immunitetów. Dotyczą dwojga posłów z grupy Patriotów: Andersa Vistisena (Dania) oraz Jany Nagyovej (Czechy). PE rozpoczął już ich procedowanie, ponieważ zostały oficjalnie odczytane na pierwszym posiedzeniu Parlamentu w lipcu. 

– W tej chwili nie istnieją przesłanki wskazujące na to, by Komisja JURI została zwołana przed planowaną datą, czyli 14 października

– przekazał Ochapski. 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie niezastosowania się przez Wąsika i Kamińskiego do prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który orzekł wobec nich zakaz pełnienia funkcji publicznych. 

– Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dostarczył podstawy do ustalenia, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, pomimo orzeczonego wobec nich prawomocnego zakazu pełnienia funkcji publicznych, nie zastosowali się do tego zakazu i wykonywali mandaty posłów poprzez wzięcie udziału w dniu 21 grudnia 2023 r. w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w przeprowadzonych przez Sejm głosowaniach numer 141-147 oraz uczestniczenie w dniu 28 grudnia 2023 r. w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

– czytamy w komunikacie prokuratury. 

Dodano, że ustalenia te pozwoliły na przedstawienie Kamińskiemu i Wąsikowi 18 kwietnia 2024 r. zarzutów popełnienia przestępstw z art. 244 kk. Jak wyjaśniono, na obecnym etapie postępowania zachodzi konieczność uzupełnienia przedstawianych im zarzutów, a następnie skierowanie aktu oskarżenia do sądu. 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są obecnie posłami do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzystają z immunitetu parlamentarzysty europejskiego.

Exit mobile version