Nowości w in vitro w Warszawie: Najnowsze techniki i ich efektywność

Nowości w in vitro w Warszawie: Najnowsze techniki i ich efektywność Radio Zachód - Lubuskie

Już od ponad 40 lat in vitro pomaga parom na całym świecie uporać się z problemem  niepłodności i spełnia ich marzenia o potomstwie. Od samego początku procedura ta ewoluowała i unowocześniała się, dostosowując do aktualnych osiągnięć technologicznych. Z wprowadzanych innowacji korzystają również mieszkańcy Warszawy. Kliniki in vitro, takie jak Gyncentrum, oferują im procedury czerpiące z najnowocześniejszych technologii, które podnoszą nie tylko efektywność leczenia, ale również poprawiają jego komfort.

ICSI zamiast tradycyjnego in vitro?

W standardowej procedurze in vitro, komórki jajowe pobrane od pacjentki są umieszczane w specjalnym środowisku. Następnie do szalki z komórkami jajowymi dodawane są przygotowane wcześniej plemniki, a całość trafia do specjalnego inkubatora. Plemniki mają za zadanie samodzielnie dotrzeć do komórek jajowych i zapłodnić je. Metoda ta jest stosowana w przypadku, gdy komórki jajowe są dobrej jakości, nasienie ma odpowiednie parametry, a przyczyną niepłodności jest np. niedrożność jajowodów. Kliniki leczenia niepłodności w tym klinika in vitro Gyncentrum Warszawa zamiast klasycznej metody zapłodnienia pozaustrojowego korzysta jednak z bardziej zaawansowanej metody. Jest nią ICSI (ang. intracytoplasmic sperm injection), czyli docytoplazmatyczna iniekcja wyselekcjonowanego wcześniej plemnika do komórki jajowej. Prościej rzecz ujmując, w metodzie tej plemnik zostaje bezpośrednio do niej wstrzyknięty. ICSI wymaga użycia specjalistycznych narzędzi – mikroskopu, mikromanipulatora, mikropipet.

Odpowiednia selekcja plemników kluczem do sukcesu in vitro

Na powodzenie procedury in vitro składa się wiele elementów. Jednym z nich jest właściwa selekcja plemników do zapłodnienia, co jest możliwe dzięki użyciu odpowiednich narzędzi. Metoda IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) – dzięki zaawansowanej technologii cyfrowo-optycznej – umożliwia wybór plemników najlepszych pod względem budowy. Powiększając je do 6600 razy, embriolodzy są w stanie precyzyjnie ocenić strukturę plemników przed ich wprowadzeniem do komórek jajowych. Technika ta jest skierowana przede wszystkim do par, u których niepłodność spowodowana jest czynnikiem męskim.

Innym sposobem selekcji gamet do zapłodnienia pozaustrojowego jest PICSI (ang. Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection). Wybór plemnika nie opiera się w niej wyłącznie na ocenie ruchliwości i morfologii, ale także na zdolności do wiązania się z kwasem hialuronowym, co jest wskaźnikiem dojrzałości plemników.

Zarówno IMSI jak i PICSI są dostępne w klinikach leczenia niepłodności na terenie Warszawy, przede wszystkim w klinice Gyncentrum.

In vitro Warszawa postępy w diagnostyce genetycznej zarodków

Mówiąc o najnowszych technikach wykorzystywanych w procedurze in vitro, nie możemy zapominać także o postępie w diagnostyce genetycznej zarodków, która umożliwia wykrycie potencjalnych wad genetycznych przed ich transferem do macicy. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko niepowodzenia implantacji lub poronienia. Klinika in vitro Gyncentrum Warszawa (jak i pozostałe oddziały Gyncentrum) realizuje kilka rodzajów preimplantacyjnych testów genetycznych. Są to: PGT-A, niPGT-A, PGT-M, PGT-SR oraz Karyomapping. Każde z tych badań wykrywa inny rodzaj zaburzeń.

In vitro z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI)?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) ma coraz większe znaczenie w różnych dziedzinach życia, przynosząc innowacyjne rozwiązania i poprawiając efektywność wielu procesów. Oczywiście AI znajduje swoje zastosowanie również w medycynie. Z jej możliwości postanowili skorzystać naukowcy Gyncentrum, tworząc własny algorytm do oceny zarodków najlepiej rokujących w procedurze in vitro.

Zanim zarodek zostanie przeniesiony do jamy macicy lub zamrożony w ciekłym azocie, do 5. doby po zapłodnieniu przebywa w specjalnym inkubatorze, gdzie jego rozwój jest nieustannie monitorowany za pomocą kamer. Powstaje przeszło 1,5 tysiąca zdjęć, które rejestrują jego kolejne podziały. Dane zapisane na zdjęciach są kluczowe dla oceny potencjału rozwojowego danego zarodka, decydują o jego zdolności do rozwinięcia się w zdrowe potomstwo. Embriolog przez cały czas bacznie obserwuje ten proces, jednak niektóre cechy rozwoju zarodka są na tyle subtelne, że trudno dostrzec je ludzkim okiem. To zadanie dla sztucznej inteligencji.

Testy algorytmu stworzonego przez naukowców z Gyncentrum, którego celem jest identyfikacja cech i wzorców charakterystycznych dla zdrowego i dobrze rokującego zarodka, zakończyły się powodzeniem. Możliwa stała się pełna automatyzacja i precyzyjna ocena zarodków gotowych do transferu. Dzięki takiemu wykorzystaniu nowych technologii pacjenci Gyncentrum mają większe szanse na osiągnięcie zdrowej ciąży.

In vitro Warszawa – podsumowanie

Procedura in vitro od przeszło 40 lat pomaga niepłodnym parom na całym świecie spełnić marzenie o potomstwie. Od początku swojego istnienia nieustannie ewoluuje i unowocześnia się. Kliniki in vitro w Warszawie, takie jak Gyncentrum, wdrażają najnowocześniejsze technologie, w tym techniki ICSI, PICSI i IMSI, aby zwiększyć skuteczność leczenia. Ponadto szeroki dostęp do diagnostyki genetycznej zarodków, realizowanej m.in. poprzez preimplantacyjne testy genetyczne oferowane w Gyncentrum Warszawa, pomaga minimalizować ryzyko niepowodzenia implantacji lub utraty ciąży. Swój udział w zwiększaniu efektywności in vitro ma również sztuczna inteligencja (AI) wykorzystywana do jeszcze wnikliwszej oceny zarodków przed transferem.

Exit mobile version