Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych dla pięciu największych spółek obrotu. Chodzi o PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, Tauron Sprzedaż GZE. URE wydłużył też okres ich obowiązywania do końca 2025 roku. Do tej pory taryfy były z reguły zatwierdzane na rok, obecnie na półtora roku.
Średni poziom taryf spadnie o 15,8 procent, czyli wyniesie 622,8 za MWh. Do końca czerwca obowiązywała taryfa 739,3 zł.
„Ceny w zatwierdzonych przez prezesa URE o zmianach taryf za energię elektryczną nie przekładają się na rachunki gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r., będą natomiast podstawą rozliczeń spółek obrotu z zarządcą rozliczeń” – napisano w komunikacie Urzędu. Do końca tego miesiąca bowiem ceny energii dla odbiorców indywidualnych są zamrożone na poziomie 412 zł/MWh.
Zaczyna się odmrażanie cen energii
Rzeczniczka URE Magdalena Dąbrowska przypomniała, że zgodnie z ustawą o bonie energetycznym od 1 lipca cena za jedną megawatogodzinę dla gospodarstw domowych wyniesie 500 złotych, tym samym będziemy mieli do czynienia ze stopniowym odmrażaniem cen energii.
Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki informował, że w drugim półroczu rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie nie przekracza dwóch megawatogodzin, wzrośnie o 27 złotych i 50 groszy miesięcznie. Szacuje się, że chodzi o większość gospodarstw domowych w Polsce – ponad 80 procent.
Bon energetyczny dla najuboższych
W związku z tym, że od lipca przestają obowiązywać tarcze ochronne na prąd i gaz, część gospodarstw domowych będzie się mogła ubiegać o bon energetyczny.
Na rozwiązaniach skorzystają między innymi gospodarstwa, które stosują ogrzewanie na prąd i te, które ogrzewają nieruchomości pompami ciepła.
Resort podniósł progi dochodowe, które kwalifikują do otrzymania wsparcia.
Jest to 2500 złotych dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1700 złotych na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Wartość, o którą zostanie przekroczy ten próg dochodowy, będzie wartością obniżającą kwotę wsparcia w myśl zasady – złotówka za złotówkę.
Resort zapowiada także, że wartość bonu będzie rosła. 300 złotych otrzymają gospodarstwa jednoosobowe, a wieloosobowe dostaną bon o wartości 600 złotych. Te wartości zostaną podniesione o 100 procent, jeśli ktoś korzysta z ogrzewania elektrycznego.