Dane dotyczące demografii na pograniczu polsko-niemieckim w 2022 roku

FOto: Pixabay

FOto: Pixabay

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze opublikował dane dotyczące sytuacji na pograniczu polsko-niemieckim w 2022 roku. W przypadku Polski badany obszar obejmuje województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie, a w przypadku Niemiec landy: Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia – Pomorze Przednie i Saksonia.

Publikacja zawiera informacje dotyczące sytuacji demograficznej wszystkich tych obszarów. – Wszędzie zanotowaliśmy ujemny przyrost naturalny – mówi Iwona Goździcka, kierowniczka Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze.

– Po stronie niemieckiej ten ubytek ludności wynikający z przyrostu naturalnego był jednak większy – dodaje:

Kierowniczka zwraca także uwagę na strukturę ludności według biologicznych grup wiekowych. To pokazuje nam starzenie się społeczeństwa i wysoki, rosnący odsetek osób w wieku 65 lat i więcej w populacji ogółem. 

– Jest on wyższy po stronie niemieckiej – podkreśla:

Podobna sytuacja po obu stronach granicy jest w przypadku dzietności.

– Zarówno w Niemczech jak i w Polsce średni wiek, w którym kobiety rodziły dziecko wynosi około 30 lat – mówi kierowniczka:

Celem tego opracowania jest porównanie potencjałów społecznych i gospodarczych sąsiadujących ze sobą obszarów przygranicznych W przypadku tych badań dane pochodzą z Europejskiego Urzędu Statystycznego. 

Exit mobile version