Porozumienie na rzecz rozwoju turystyki na Warcie i Noteci

Porozumienie na rzecz rozwoju turystyki na Warcie i Noteci Radio Zachód - Lubuskie

Wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga podpisał porozumienie na rzecz rozwoju szlaku wodnego E70. Łączy on Holandię, przez Polskę z republikami bałtyckimi. Jest istotny  dla rozwoju ruchu turystycznego. 

We wtorek (11 czerwca) podpisano list intencyjny ws. dalszych wspólnych działań na rzecz rozwoju Międzynarodowej Drogi Wodnej E70.

Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie podało, że sygnatariusze listu wyrazili wolę rewitalizacji i zrównoważonego rozwoju polskiego odcinka tej trasy. Założono utrzymanie i modernizację szlaku żeglugowego, z uwzględnieniem rozwijania jego potencjału turystycznego, zachowania unikalnych walorów kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych. 

– Dążymy do zapewnienia stałych środków finansowych na aktywizację Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

– zapowiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. 

– Jesteśmy świadomi wyzwań, które nas w związku z tym czekają, chociażby ze względu na cenne obszary przyrodnicze, które trzeba zachować. Mamy jednak nadzieję, że wspólnie uda nam się nadać MDW E70 pełen charakter turystyczny

– podkreślił. 

W komunikacie podano, że w 2008 r. powstała inicjatywa władz pięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, służąca rewitalizacji i przywróceniu funkcji żeglownych na tej drodze wodnej. Działania podjęte w ostatnich latach przez sygnatariuszy Porozumień MDW E70 doprowadziły do powstania analiz, strategii i koncepcji. Oprócz tego zmodernizowano nabrzeża i nadrzeczne bulwary, wyremontowano stare bądź zbudowano nowe mariny i przystanie. 

Wskazano, że podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do opracowania strategicznego dokumentu rządowego, w którym znajdą się najważniejsze zadania modernizacyjno-utrzymaniowe na MDW E70. Jego celem jest przywrócenie i wykorzystanie możliwości Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, aby zajęła należne jej miejsce na mapie turystycznej i transportowej Polski. 

Sygnatariuszami listu są: Minister Infrastruktury, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Marszałek Województwa Pomorskiego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Marszałek Województwa Lubuskiego. 

Będą współpracować dla zrównoważonego rozwoju polskiego odcinka szlaku. W planach jest utrzymanie i modernizację szlaku żeglugowego, z uwzględnieniem unikalnych walorów kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych.

Inicjatywa miała początek w 2008 roku. Pierwsze działania służyły przywróceniu funkcji żeglownych na szlaku. Zmodernizowano nabrzeża i nadrzeczne bulwary, wyremontowano stare bądź zbudowano nowe mariny i przystanie. Powstały też plany rozwoju. W efekcie polski odcinek szlaku wodnego E70 ma zająć należne mu miejsce na mapie turystycznej i transportowej. Przypomnijmy, że na terenie województwa lubuskiego prowadzi on Odrą, Wartą i Notecią.

Międzynarodowa Droga Wodna E70 to szlak wodny łączący Rotterdam w Holandii poprzez berliński węzeł dróg wodnych śródlądowych i północną Polskę z Kłajpedą i Niemnem. Na terenie Polski przebiega od zachodu Odrą, Notecią, Kanałem Bydgoskim, dalej przez Bydgoski Węzeł Wodny i Brdę, gdzie łączy się z Międzynarodową Drogą Wodną E40 (relacji Morze Bałtyckie – Morze Czarne) i dalej Wisłą prowadzi przez Nogat, Szkarpawę do Zalewu Wiślanego.

Exit mobile version