Podczas prac archeologicznych w południowej części klasztoru w Paradyżu zostały odkryte pozostałości budynku pochodzące z drugiej połowy XIII w. Znaleziono także różne artefakty. – Odkrycie pokazuje, że o klasztorze wiemy bardzo mało i z pewnością wyglądał on inaczej – powiedział dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza.
Przy klasztorze w Paradyżu, dawnym opactwie cysterskim, od ponad roku trwają prace związane z termomodernizacją budynku oraz odwiertami pod pompy ciepła. To również okazja do badań archeologicznych i dzięki temu dokonano bardzo ważnego odkrycia.
– Udało się w południowej części terenu odsłonić bardzo ciekawe pozostałości budynku pochodzącego z okresu po połowie XIII w.
– powiedział dr Michalak.
Okres powstania odkopanego obiektu został potwierdzony na podstawie użytej techniki budowlanej oraz materiałów. To kamień w podstawie oraz cegły w górnej części.
– To jest typowe dla budownictwa z okresu XIII w.
– wyjaśnił dr Michalak.
Wiadomo już, że odkryty budynek łączy się dzisiejszym południowym skrzydłem klasztoru.
– Powstaje pytanie, co to za budynek, tak wczesny, który łączy się z klasztorem
– powiedział Michalak.
Odkrycie budynku jest bardzo ważne.
– Pokazuje, że tak naprawdę o klasztorze wiemy bardzo miało. Z pewnością wyglądał on zupełnie inaczej
– powiedział dr Michalak.
Nie wiadomo również do czego służył odkryty budynek. Znajduje się on w miejscu, w którym było główne wejście do klasztoru.
Podczas prac archeologicznych na terenie klasztoru natrafiono również na wiele różnych artefaktów.
– Okazuje się, że na tym terenie, jeszcze przed założeniem klasztoru funkcjonowali ludzie
– powiedział dr Michalak.
Odkryto obiekty osadnicze, takie jak słowiańską ceramikę typową dla XII i XIII w. oraz przęśliki stosowane w tkactwie.
Wcześniej zostały odkryte elementy drewnianego kanału z XVI w. doprowadzającego wodę z rzeki Paklicy do klasztoru.
– Takie kanały były typowe dla terenów Niemiec
– wyjaśnił dr Michalak.
Odkryto również kafle piecowe, co sugeruje używanie pieców kaflowych do ogrzewania pomieszczeń klasztornych. Odkopano ceramikę oraz liczne kości zwierząt. To wskazuje, że w diecie mnichów było mięso. Zaleziono naczynia oraz butelki z XVII, XVIII oraz XIX w. W butelkach mnisi mogli przechowywać wino.
– Wiemy, że klasztor był bardzo bogaty
– powiedział Michalak. Wiadomo również, że przy klasztorze działał młyn.
Klasztor założył Bogusz, rycerz wielkopolski w 1230 r. „Cystersi z Brandenburgii, którzy mieli to miejsce ucywilizować, nie byli za bardzo chętni do budowy w tym miejscu klasztoru” – powiedział Michalak. Pierwsze wzmianki o budowie wskazują na jej rozpoczęcie w 1240 r. Przyczyny niechęci mnichów do budowy klasztoru nie są znane. Nie wiadomo również jaką formę miał pierwszy budynek z XIII w.
– Z pewnością potrzebne są kolejne badania przy klasztorze
– powiedział Michalak.
Czytaj także:
Cenne odkrycie w Paradyżu
Unikatowe odkrycie w klasztorze w Paradyżu. Podczas prac ziemnych odsłonięto zabudowę pochodzącą prawdopodobnie z czasów gdy klasztor dopiero powstawał, czyli z XIII wieku. Poza pozostałością po pomieszczeniach znaleziono również...
Czytaj więcejDetails