Lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w Polsce. Turystów przyciągają m.in. Łagów z zamkiem Joannitów i podziemne bunkry Pętli Boryszyńskiej koło Lubrzy, a także wiele ścieżek rowerowych i pieszych tras wokół jezior i w lasach.
Łagów od lat jest nazywany turystyczną perłą Ziemi Lubuskiej. Miejscowość nad dwoma jeziorami Trześniowskim i Łagowskim nie przypomina typowych turystycznych miasteczek nadmorskich czy górskich. Wypoczynek odbywa się tu wśród przyrody, jezior i zabytków.
Miejscowość znana jest z Lubuskiego Lata Filmowego. W środku stoi zamek Joannitów z basztą widokową. Jest najmniejszym ogrodzonym murem obronnym miastem w Europie.
– Sezon turystyczny na dobre rozpoczyna się z początkiem maja – powiedział wójt Łagowa Czesław Kalbarczyk. Rocznie miasteczko odwiedza około 100 tys. osób. – Z tego w ścisłym sezonie trwającym od maja do końca września to około 60 tys. osób
– podaje Kalbarczyk.
Miejscowość ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową i kulinarną.
– Turystów do Łagowa przyciągają jeziora oraz ścieżki piesze i rowerowe po lasach oraz wokół jezior
– powiedział Kalbarczyk.
W Łagowie odbywają się takie imprezy, jak Łagowskie Spotkania Trzech Kultur, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyki Kameralnej „Lubuska Camerata”, turnieje rycerskie, Rock Blues i Motocykle i Festiwal Sygnalistów Myśliwskich.
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych w gminie Łagów znajdziecie na stronie >>lagow.pl<< w zakładce >>Dla Turystów<<.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Fot. Screen ze strony: spacer.lagow.pl/
Jedną z największych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego jest podziemna trasa turystyczna Pętli Boryszyńskiej koło Lubrzy.
– Bunkry z czasów II wojny światowej w Boryszynie ściągają do nas tysiące turystów rocznie
– powiedział wójt Lubrzy Ryszard Skonieczek.
Bunkry są w doskonałym stanie, a w części oświetlone. Pomieszczenie koszarowe lub magazynowe zaadaptowano na wystawy sezonowe i tematyczne. Zwiedzanie podziemnych fortyfikacji odbywa się tylko z przewodnikiem. Samodzielne wejście jest zabronione i niebezpieczne.
W podziemiach Pętli Boryszyńskiej turyści zwiedzają dwa dworce kolejki fortecznej „Północ” i „Południe”, pomieszczenia żołnierzy, w tym m.in. kuchnie czy wieżyczki strzelnice na powierzchni.
Pętlę można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października. Potem podziemia są zamykane, bo to ścisły rezerwat nietoperzy.
O możliwościach zwiedzania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego poczytacie na stronie >>bunkry.pl<<.
Fot. Międzyrzecki Rejon Umocniony Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie/FB
Więcej na temat atrakcji w Lubuskiem znajdziecie też na stronie Lubuskiej Organizacji Turystycznej >>lotur.eu<<.
Video: Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna LOTUR
Polecamy
Majówka nad Bałtykiem chłodna; w górach zdecydowanie cieplej
Synoptycy nie odradzają majówki nad Bałtykiem, ale dla tego obszaru zapowiadają gorszą pogodę. Będzie tam o dziesięć stopni chłodniej niż...
Czytaj więcejDetails