Ludzie często płaczą, gdy ścina się drzewa. Bo nie ma chyba piękniejszego symbolu życia niż drzewo z wielką i rozłożystą koroną.
Ale gdy już zostanie ścięte lub przewrócone przez wichurę wtedy zaczyna się całkiem nowy proces, który nie zawsze prowadzi do całkowitej śmierci powalonego drzewa. Bo nawet jeśli grzyby zaczną pod jego korą proces gnilny, to w jego wyniku inne rośliny i drzewa będą miały dostęp do minerałów, którymi – poprzez niezwykły system korzeniowy – odżywią się i urosną kolejne.
Dlatego w dzisiejszym magazynie Między Nami Zwierzętami o tym, co dzieje się z drewnem opowiedzą leśnicy – artysta, pasjonat Damian Topolski z Nadleśnictwa Świebodzin, Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki, z którym słuchaliśmy wspólnie ciszy w powalonej kłodzie oraz edukatorzy – Ilona Mrowińska – twórczyni i pomysłodawczyni świetnej gry „Super surowiec” oraz Paweł Mrowiński , który czekał 15 lat!, żeby pociąć na plastry konar drzewa.
Ale jeśli już zostanie ścięte – może przecież zostać z nami na wieki. Dzięki pasjonatom drzewo zamienia się w drewno a drewno w dzieło.
Posłuchaj audycji:
Po 21:15 Konkurs przyrodniczy dla słuchaczy
21:45 Piotr Dziełakowski i jego niecodzienne opowieści z żurawiami w tle