Stowarzyszenie Hospicjum Świętego Kamila w Gorzowie powstało w 1993 roku. Istnieje więc 30 lat. Początkowo za tą nazwą kryło się kilkoro zapaleńców, którzy zdecydowali się na utworzenie placówki obejmującej pomocą osoby chore na choroby nowotworowe. Były to jedynie wyjazdy, w ramach których zespół medyczny docierał do domów chorych potrzebujących pomocy w swoim cierpieniu.
Wśród tych zapaleńców był oblat, ojciec Andrzej Madej. Duchowny dziś pracuje z dala od Gorzowa, ale z okazji jubileuszu odwiedził placówkę, której był współtwórcą.
Radości z wizyty duchownego nie krył Tadeusz Iżykowski, prezes stowarzyszenia prowadzącego hospicjum:
Ojciec Andrzej Madej świadczy dziś posługę w Azji. Na spotkanie z przyjaciółmi w Hospicjum Świętego Kamila przywiózł do Gorzowa krzyż misyjny:
W 1997 po utworzeniu misji sui iuris ojciec Andrzej Madej został przez papieża Jana Pawła II mianowany przełożonym misji sui iuris Turkmenistanu – i tym samym został jej pierwszym zwierzchnikiem.