Skąd się biorą problemy psychiczne Polaków? Jak wygląda system wsparcia i leczenia osób zmagających się z tego typu zaburzeniami? Co się zmieniło w tym zakresie w ostatnich latach?
M.in. o tym dyskutowano dziś w Zielonej Górze w trakcie debaty zorganizowanej przez lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich.
Ewa Skrbeńska, dyrektorka lubuskiego NFZ, podkreśla, że w ostatnim czasie doszło do wielu wydarzeń, które negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne Polaków.
Stąd właśnie taki, a nie inny temat dzisiejszej debaty:
W debacie „Zdrowa głowa. O zdrowiu psychicznym Polaków” uczestniczył m.in. krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, prof. Piotr Gałecki.
Jego zdaniem, sytuacja jest bardzo poważna, bo według ostatnich badań co czwarty Polak ma lub będzie miał różnego rodzaju zaburzenia psychiczne:
Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z problemami psychicznymi Polaków jest utworzenie w każdym powiecie tzw. Centrów Zdrowia Psychicznego.
Jedna z takich placówek funkcjonuje od kilku miesięcy w Zielonej Górze. Krzysztof Chmielowiec z prowadzącego to centrum Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Ciborzu, mówi, że od samego początku zgłasza się do nich bardzo wiele osób, co potwierdza – jego zdaniem – skalę problemu:
Dodajmy, że w trakcie debaty ogłoszono też wyniku konkursu dla dziennikarzy lubuskich mediów, którzy w swoich materiałach prasowych, radiowych i telewizyjnych zajmowali się tematyką zdrowia psychicznego.
Wśród nagrodzonych znaleźli się też dziennikarze Radia Zachód – Elżbieta Wozowczyk-Leszko i Paweł Ptaszyński. Gratulujemy!