Opatrywanie ran i oparzeń, usztywnianie złamanej nogi, cucenie nieprzytomnego, a także wykonywanie masażu serca – to tylko niektóre umiejętności, jakimi musieli się dziś wykazać uczestnicy okręgowego etapu mistrzostw pierwszej pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.
W 29. edycji mistrzostw wzięło udział ponad 50 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa lubuskiego.
Jak zaznacza Paulina Grzesiowska – Nowak, prezeska lubuskiego oddziału okręgowego PCK, to pierwsze tego typu zawody po trzyletniej, pandemicznej przerwie:
Każda z drużyn startujących w dzisiejszych mistrzostwach musiała napisać test wiedzy o pierwszej pomocy, a także w jak najkrótszym czasie udzielić pomocy i opatrzyć rany poszkodowanym w różnego rodzaju zdarzeniach.
Jak mówi Marcin Bleszcz z biura PCK w Zielonej Górze, wszystkie sytuacje wyglądały bardzo realistycznie i wymagały konkretnej wiedzy:
Uczniowie, którzy wzięli udział w mistrzostwach pierwszej pomocy PCK podkreślają, że zawody były świetnie zorganizowane, a tego typu wiedza może im się przydać w wielu różnych sytuacjach:
Dodajmy, że etap okręgowy mistrzostw pierwszej pomocy PCK wygrali dziś uczniowie ze szkoły podstawowej w Lubięcinie oraz z nowosolskiego Spożywczaka. To właśnie te dwie drużyny będą reprezentowały województwo lubuskie na finale centralnym mistrzostw, który odbędzie się w Łodzi.