Odwet za użycie broni chemicznej w Syrii

Odwet za użycie broni chemicznej w Syrii Radio Zachód - Lubuskie

Pixabay.com

Co najmniej kilkanaście celów zostało trafionych w nocnym, amerykańsko-brytyjsko-francuskim ataku na Syrię. O rozpoczęciu uderzenia na Syrię poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Ma to być odwet za ubiegłotygodniowy atak chemiczny na szpital w mieście Duma niedaleko Damaszku.

Syryjska państwowa telewizja poinformowała o ataku zaraz po jego rozpoczęciu. Prezenterka stacji podała trudną do zweryfikowania informację o strąceniu przez syryjską obronę powietrzną 13 pocisków. “Drodzy widzowie, mamy informację o zestrzeleniu 13 pocisków pochodzących z amerykańsko-brytyjsko-francuskiej agresji w sąsiedztwie Damaszku” – mówiła.

Według świadków, w nocy w Damaszku słychać było syreny. Z informacji podawanych zarówno przez koalicję jak i przez dziennikarzy wynika, że zaatakowane zostały przede wszystkim wojskowe syryjskie cele, związane z produkcją i przechowywaniem broni chemicznej. To m.in. ośrodek badawczy w rejonie Damaszku, składy w rejonie miasta Homs, kilkanaście baz wojskowych oraz baza elitarnej syryjskiej Gwardii Republikańskiej. Nie wiadomo, czy są ofiary ataku.

Amerykański sekretarz obrony James Mattis oświadczył, że uderzenie było jednostkowym atakiem. Syryjskie media oskarżyły Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję o pogwałcenie prawa międzynarodowego. Nie wiadomo, czy i w jaki sposób atak wpłynie na pracę międzynarodowych inspektorów Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Mieli oni dzisiaj przyjechać na miejsce ubiegłotygodniowego ataku chemicznego w mieście Duma.

Syryjska wojna domowa trwa od ponad siedmiu lat i kosztowała życie co najmniej pół tysiąca osób. Dzisiejsze uderzenie na syryjskie cele jest pierwszym tego typu atakiem od początku konfliktu. Rok temu Stany Zjednoczone przeprowadziły mniejsze uderzenie na jedną z baz wojskowych, także w odwecie za atak chemiczny, jakiego miały się dopuścić syryjskie władze. ONZ twierdzi, że od 2013 roku w Syrii dokonano co najmniej 34 ataków bronią chemiczną, z czego większość przypisuje się władzom w Damaszku.

Exit mobile version