* Dziesięciu aktywistów organizacji Greenpeace nadal przebywa na dźwigach w terminalu węglowym Portu Gdańsk i spędziło na nich noc – poinformowała w czwartek rzecznik prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku podinsp. Joanna Kowalik-Kosińska.
* We wtorek do prokuratury wpłynęły akta sprawy, dotyczącej dwojga obcokrajowców z Greenpeace, zatrzymanych przez Morski Oddział Straży Granicznej, w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.
Jak potwierdziła Kowalik-Kosińska, dziesięciu aktywistów Greenpeace spędziło noc na dźwigach w terminalu węglowym Portu Gdańsk.
W środę wieczorem rzecznik informowała, że po akcji mediacyjnej i innych działaniach policji łącznie już 18 osób zeszło z dźwigów. Zostali zatrzymani przez policjantów i przewiezieni do jednostek policji celem złożenia wyjaśnień. Ewentualne zarzuty będą wynikały z ustaleń funkcjonariuszy.
Rzecznik prasowa dodała, że policja nadal jest na miejscu, zabezpiecza teren i kontynuuje akcję mediacyjną w stosunku do pozostałych osób na żurawiach.
W środę rano, działacze Greenpeace wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę.
W miejscu wtargnięcia aktywistów za ochronę obiektów odpowiada niezależna od Zarządu Morskiego Portu Gdańsk spółka Przedsiębiorstwo Przeładunkowo–Składowe Port Północny – oświadczyły w środę władze ZMPG.
We wtorek do prokuratury wpłynęły akta sprawy, dotyczącej dwojga obcokrajowców z Greenpeace, zatrzymanych przez Morski Oddział Straży Granicznej, w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.
Zatrzymane przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku osoby, to obywatel Hiszpanii, kapitan żaglowca „Rainbow Warrior”, należącego do Greenpeace oraz aktywistka tej organizacji z Austrii, która pływała na pontonie w porcie. Są oni podejrzewani o naruszenie przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ustawy o straży granicznej.