Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 142 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 800 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował we wtorek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
Jak poinformował Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji, w Lubuskiem ponad 3,4 tys. osób jest objętych kwarantanną. Policja, od początku obostrzeń związanych z epidemią odnotowała 344 przypadki złamania zasad kwarantanny.
Z informacji przekazanej przez KGP wynika, że ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 142 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. Policja zwraca uwagę, że jest to pierwszy dzień od początku podjętych działań, kiedy liczba osób poddanych przymusowej kwarantannie się zmniejszyła.
„Wynika to zapewne z upływu dwóch tygodni od kumulacji powrotów do kraju z zagranicy”
– ocenił rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
Ciarka zaznaczył, że podczas kontroli, w około 800 przypadkach policjanci stwierdzili uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.
Dodał, że policjanci otrzymali również ponad 100 próśb o pomoc, m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.
„Osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami, podobnie jak osoby gromadzące się w większej liczbie niż dwie”
– ostrzegł Ciarka.
Rzecznik dodał, że sytuacje takie zdarzają się przeważnie w dużych miastach, jednak – jak zaznaczył – sytuację tę ograniczyło ostatnie pogorszenie się pogody.
Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania.
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zapowiedziano zwiększenie kar za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.
Sytuacja w województwie lubuskim
Jak poinformował w poniedziałek Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji, w Lubuskiem ponad 3,4 tys. osób jest objętych kwarantanną w związku z pandemia koronawirusa. Policja, zajmująca się kontrolą jej przestrzegania, odnotowała dotychczas 344 przypadki złamania zasad kwarantanny.
„W tych sprawach policjanci prowadzą czynności, które kończą się przekazaniem informacji do służb sanitarnych i wnioskiem o ukaranie do sądu. Przypominamy, że do dyspozycji osób w kwarantannie jest darmowa aplikacja kwarantanna domowa”
– powiedział Jaroszewicz.
Dodał, że ta aplikacja na telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne znacząco usprawnia proces kontroli takich osób, a jednocześnie odciąża policję. Oprócz kontrolowania ludzi objętych kwarantanną, policjanci pilnują przestrzegania innych obostrzeń, m.in. zakazu gromadzenia się mieszkańców.
„Wiele tego typu interwencji jest wynikiem zgłoszeń od mieszkańców, którzy są świadomi zagrożeń. Po każdym takim sygnale na miejscu zjawia się patrol. Z radiowozów płyną komunikaty głosowe ostrzegające i informujące o obecnej sytuacji. Niestety, nie każdy akceptuje zakaz gromadzenia się czy zasady dotyczące przemieszczania się”
– przekazał Jaroszewicz.
Na przykład w ostatnim czasie w Gorzowie policjanci musieli reagować, bo kilka osób zamiast spędzać czas w domu, wyszło do parku na towarzyskie spotkanie. Podczas innej interwencji w tym mieście policjanci zmuszeni byli zatrzymać 66-letniego mężczyznę, który nie zastosował się do ich poleceń i był agresywny. Z kolei w pow. nowosolskim grupa 10 młodych ludzi zorganizowała sobie w sobotni wieczór ognisko.