Rząd przyjął wczoraj uchwałę, która wskazuje kierunek działań dotyczących konsolidacji Orlenu, Lotosu i PGNiG.
Transakcja przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG będzie bezgotówkowa, akcjonariusze przejmowanych spółek dostaną nowe akcje Orlenu, a docelowo Skarb Państwa będzie miał w tym podmiocie 50 proc. akcji – poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że nowoczesny koncern multienergetyczny pozwoli rozwijać się polskiej energetyce.
Obajtek podkreślił, że na rozwój energetyki Polska potrzebuje miliardów złotych. Wskazywał, że dużych nakładów wymagają inwestycje w nowoczesną rafinerię i petrochemię. Pieniądze na ten cel – przekonywał – można uzyskać z połączenia możliwości wszystkich spółek energetycznych.
„Bez koncernu, który będzie miał zdywersyfikowane przychody i różne filary działalności, polska energetyka nie ma możliwości rowoju”
– dodał.
W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co zabezpieczy m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem – oświadczył Sasin. Przypomniał, że obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu. Dodatkowo Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa.
Jak tłumaczył na konferencji prasowej minister aktywów, w praktyce będzie to oznaczać, że transakcja będzie polegać na podniesieniu udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen. W efekcie Skarb Państwa zagwarantuje sobie możliwość sprawnego zarządzania i zabezpieczy się przed ewentualnym wrogim przejęciem oraz innymi niebezpieczeństwami – stwierdził Sasin.
„Skarb Państwa będzie kształtował politykę nowego koncernu i miał decydujący wpływ na ład korporacyjny”
– zaznaczył.
Jak tłumaczył, zmieniające się otoczenie wymaga, aby Polska dysponowała silnym podmiotem gospodarczym.
„Borykamy się ogromnymi wyzwaniami i ogromną konkurencją na rynku polskim i europejskim. Musimy szybko budować duży polski podmiot”
– mówił Sasin.
Według Orlenu, nowy koncern będzie inwestować w zieloną energetykę, petrochemię, wodór, rozwój obszaru detalicznego, a także będzie oparty o w pełni zintegrowany łańcuch wartości, od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię oraz nowoczesną energetykę i ciepłownictwo, aż po sprzedaż detaliczną.