Grzegorz Zapytowski wygrał sierpniowy finał SKS

Grzegorz Zapytowski wygrał sierpniowy finał SKS Radio Zachód - Lubuskie

Grzegorz Zapytowski z Kłodawy wygrał finał sierpniowego Sobotniego Konkursu Sportowego.

Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, gdyż zwycięzca i drugi w konkursie Marek Lasota ze Sławy uzyskali po dwa punkty, a na dodatkowe pytania 5:4 lepiej odpowiedział G. Zapytowski. Na trzecim miejscu uplasował się Arkadiusz Kirchner z Nowej Soli, a uczestnikami finału byli także: Marek Stachowiak z Gorzowa i Artur Czernicki z Urzut. Na finał nie dotarł szósty z nominowanych Kazimierz Pulikowski ze Świebodzina. Fundatorem głównej nagrody była firma Neco zamocowania, a upominki dla uczestników ufundowała firma Partner Bis i Radio Zachód.

A oto pytania na które prawidłowo odpowiedzieli uczestnicy SKS (31.08):

1. Podczas odbywających się w Antalyi w Turcji mistrzostw świata w chodziarskiej sztafecie mieszanej Polacy zajęli 23. miejsce i uzyskali kwalifikację olimpijską. Kto bronił barw Polski w tych zawodach?

Odp. Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala uzyskali kwalifikację olimpijską w chodziarskiej sztafecie mieszanej.

2. Który ze strzelców zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w konkurencji ruchomej tarczy na dystansie 10 metrów?

Odp. Łukasz Czapla – w spotkaniu o brąz Polak wygrał z Niemcem Krisem Grossheimem 6:2.

3. Kto był pierwszym polskim sportowcem, który na jednych igrzyskach olimpijskich wywalczył dwa medale dla niepodległej Polski?

Odp. Jeździec Michał Antoniewicz, 1928 r. – srebro w konkursie skoków na koniu Readgledt i brąz we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego na klaczy Moja Miła.

4. Proszę podać imię i nazwisko pierwszego polskiego złotego medalisty Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu.

Odp. Kamil Otowski wywalczył złoty medal w pływaniu na 100 m stylem grzbietowym podczas igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Polak (2:17.8) w rywalizacji w klasie S1 wyprzedził Ukraińca Antona Kola (+15.64), a trzeci był Włoch Francesco Bettella (+15.97). To pierwszy medal reprezentacji Polski podczas igrzysk paralimpijskich w Paryżu.

5. Sebastian Ignaczak – syn reprezentanta Polski w siatkówce Krzysztofa także jest siatkarzem. Na jakiej gra pozycji?

Odp. Przed sezonem 2022/2023 syn Krzysztofa Ignaczaka – Sebastian podpisał kontrakt z amerykańskim Uniwersytetem Jamestown. Również tak jak ojciec gra na pozycji libero.

6. Która z Polek zdobyła brązowy medal podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata do lat 20, które odbywają się w Limie?

Odp. Julia Adamczyk zdobyła brązowy medal w skoku w dal. Polka uzyskała wynik 6,34 m. Złoto wywalczyła Australijka Delta Amidzovski (6,58 m).

7. Real Madryt pokonał na PGE Narodowym w Warszawie Atalantę Bergamo 2:0 (0:0) i po raz szósty w historii zdobył Superpuchar UEFA. Jaka była frekwencja na stadionie?

Odp. Dokładnie mecz obejrzało 56 tysięcy 42 widzów

8. Od kiedy polscy sportowcy – medaliści Igrzysk Olimpijskich, otrzymują emeryturę olimpijską?

Odp. Od roku 2000 polscy medaliści olimpijscy otrzymują po zakończeniu kariery świadczenie pieniężne zwane emeryturą olimpijską.

9. Kto jest trenerem piłkarskiej Lechii Zielona Góra?

Odp. 33-letni Sebastian Mordal, który do tej pory pracował tylko z młodzieżą – przez ostatnie lata z dużymi sukcesami w Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław.

10. Ile sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej występują żużlowcy Stali Gorzów?

Odp. Sezon 2024 jest 58. sezonem gorzowskiej Stali w najwyższej klasie rozgrywkowej i 77. w historii klubu.

11. Czym skutkuje pierwsza czerwona karta dla zawodnika w Speedway Ekstralidze?

Odp. Karą finansową, druga czerwona kartka powoduje odsunięcie od jednego meczu.

12. 17 października piłkarska reprezentacja Polski kobiet U15 zagra z kadrą swoich rówieśniczek z Niemiec. Gdzie odbędzie się mecz?

Odp. W Rzepinie.

13. Kto jest trenerem reprezentacji Polski kobiet w skokach narciarskich?

Odp. Nowym szkoleniowcem polskich skoczkiń został Marcin Bachleda. Drugim trenerem kadry pozostaje Stefan Hula. Po roku z pracy zrezygnował główny trener – utytułowany Austriak Harald Rodlauer.

14. Urodzona 3 września 1991 roku w Gorzowie olimpijka z Soczi (2014) i w Pjonczangu (2018) to:

Odp. Ewa Kuls-Kusyk – saneczkarka w konkurencji jedynek, zawodniczka UKS Nowiny Wielkie.