Oceny finansów Polski stabilne

EPA/REHAN KHAN Dostawca: PAP/EPA

EPA/REHAN KHAN Dostawca: PAP/EPA

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła dotychczasowy rating Polski, a perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym – wskazał resort finansów. Dodano, że rating Polski może podnieść m.in. konsolidacja fiskalna, która doprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB.

Jak podał resort, Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu – jak dodano – pozostaje na poziomie stabilnym.

Powołując się ma decyzję agencji, MF wskazało, że rating Polski potwierdza zróżnicowana i odporna gospodarka, dość solidne ramy makroekonomiczne oparte na członkostwie w UE, solidne finanse zewnętrzne oraz wyższa i bardziej stabilna baza dochodów budżetowych, w porównaniu z innymi krajami. „Te czynniki są równoważone niższymi poziomami PKB i wskaźnikami zarządzania oraz większym deficytem budżetowym” – napisano w komunikacie.

Dodano, że stosunki Polski z Komisją Europejską poprawiły się po październikowych wyborach parlamentarnych, a pierwsza płatność RRF nastąpiła w kwietniu, po stwierdzeniu przez Komisję Europejską, że Polska spełniła wszystkie niezbędne warunki.

Jak podało MF, Fitch spodziewa się, że wzrost PKB nabierze tempa i osiągnie 2,8 proc. w 2024 r. (skorygowany w górę z 2,2 proc.), oraz 3,2 proc. w 2025 r. (mediana „A” 2,9 proc.), czemu będzie sprzyjać dalszy wzrost konsumpcji w miarę spadku inflacji, napływu funduszy UE i ożywienia popytu zewnętrznego.

Dotychczasowy rating Polski potwierdziła także agencja S&P, a perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Ministerstwo przekazało, że agencja ratingowa S&P ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. 

Dodano, że perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Agencja S&P – jak wskazało MF – oczekuje, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,8 proc. w 2024 r. oraz 3,1 proc. w 2025 r., w związku z dalszym wzrostem popytu krajowego, równoważącego słaby popyt zewnętrzny ze strony kluczowych partnerów handlowych Polski. „Rząd odblokował dostęp do znacznych funduszy UE, ale agencja spodziewa się, że spolaryzowany krajobraz polityczny będzie w dalszym ciągu komplikować kształtowanie polityki. Wg S&P deficyt budżetowy pozostanie na wysokim poziomie w tym i przyszłym roku” – wskazano w komunikacie. 

Dodano, że stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę pomiędzy solidnymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski i lepszymi stosunkami z UE oraz krótkoterminowym ryzykiem związanym ze stłumionym popytem zewnętrznym, luźną polityką fiskalną i podwyższoną presją cenową.

Exit mobile version